Melatonin: Ruhu ve Bedeni Düzenleyen Hormon

Epifiz bezinden birkaç hormon salgılanmaktadır. Bunlardan en önemlisi ve en bilinen melatonin hormonudur. Bundan 30 yıl öncesine kadar melatoninin tam işlevi bilinmiyordu.

Gelişim döneminde etkili olduğu, uykuyu düzenlediği ve bu uyku düzenine bağlı olarak stresi azalttığına dair bir ön kabul vardır. Melatonin sadece karanlıkta salgılanır. Akşam saat 9’da salgılanmaya başlar ve gece 2-5 arasında zirveye çıkar.

Melatonin Hormonunun Faydaları Nelerdir?

Melatonini dışarıdan ilaç veya besinlerden almışsanız uykunuz çok daha erken gelir. Deniz aşırı uçan insanlar meltonin hapları alarak uyku düzenlerini sağlayıp jet-lag etkisinden kurtulmaktadır.

Melatonin aynı zamanda huşu dediğimiz durumu yaratır. Huşu haline geçme, gece sakinliği onun sayesinde olmaktadır. Gece vaktinde düşünülen şeylerin daha incelikli ve duygusal olmasının nedeni bu hormondur.

Eskiden düzenli uyku ile yapılan tedaviler artık melatonin ile yapılıyor. Asıl tedavinin melatonin olduğu anlaşıldı. Mide ve bağırsak sistemini düzenlemesi, kemikleri güçlendirmesi ve kansere iyi gelmesi en önemli faydalarındandır.

Melatoninin kanserin çaresi olduğuna dair birçok makale yayınlandı. Kanser geninizde oluşan bir bozukluktur. Genleri bozulan bazı hücreler orantısız bir biçimde çoğalıp vücudun bir organı gibi davranıyorlar. Vücutta onları kabul ediyor, besliyor.

Günümüzde kanser en büyük tehdittir. İnsanlığın sonunun kanserden geleceği öngürülüyor. Fakat bazı şeyler oluyorki kanserli hücreler yayılımı durduruyorlar. Düzenli melatonin salgılayan bir vücud kanserli hücrelerin durmasına, gerilemesine ve yok olmasına kadar gidecek bir tedaviye neden olabiliyor. Bunu destekleyen bazı çevresel kanıtlarda var.

DSÖ’nün araştırmasına göre kanserlerin yarısı dünyanın 5’te 1’lik kesminde görülüyor. Bu kesimlerde dünyanın endüstrileşmiş ve en çok ışık alan bölgeleridir. Melatonin epifizde sadece karanlıkta salgılanır.

Yine bir başka çevresel etken ise görme engellilerin kansere yakalanması riskinin oldukça düşük olmasıdır. Işığa maruz kalmayan ve durmadan melatonin salgılayan görme engelli insanlar kansere yakalanmıyor.

Melatonini Neler Azaltır?

Florid sayesinde azalır. Devletlerin içme sularının içine koyduğu ve suyu dezenfekte ettiği iddia edilen bir maddedir. Floridin ne işe yaradığı öncelikle askeri düzlemde denenmiş ve insanların daha kolay emir almaları ve daha itaatkar olmaları neticesinde floridin böyle bir etkisi olduğu ortaya çıkmıştır.

Florid, epifiz bezini bloke eder. Calgonit reklamlarında görülen demirin etrafını kaplayan kireç gibi floridde epifiz bezini aynı şeye yapar. Epifiz bezini kireçlendirip kemik gibi taşlaşmasına yol açar. Melatonin üretemeyen epifiz sizi daha gri bir dünyada yaşatır ve daha sağlıksız olursunuz.

Bunun dışında diş fırçalarında ve macunlarında bulunur. Ağızdan alındığında çok daha hızlı bir şekilde etkisini gösterir. Marketlerde satılan diş macunlarının tamamında florür etken maddesini görürsünüz. Eczanelerde ve bazı kişisel bakım mağazalarında paradontaxın florür içermeyen diş macunlarına ulaşabilirsiniz.

Gece 2-5 arasında uymuyor olmanız, akıllı telefonların ve tabletlerin ışığı melatonin seviyesini oldukça düşürüp sizi hastalıklı bir kişiye dönüştürecektir.

Bu hormonun üretimini durduran diğer etken şey gece 9’dan sonra alınan alkoldür.

Epifiz bezi ile 3.gözün bağlantısı nedir?

Bunun bağlantısı pranadır. Evrenin eterik enerjisi olarak geçer. Hinduizmde prana, sufizmde ise Hu’dur. Kuran’da bahsedilen içimize üflenen nefestir. Diğer batı dinlerinde ise hayatın özü, sırrıdır.

Prana burnumuzdan düzenli nefes ve meditasyonla alındığında epifize etki eder. Melatonin karanlıkta salgılanır demiştik. Birçok derviş, evliya veya budistlerin mağaralarda yaşayıp bu translara karanlıkta girdiklerini duymuşsunuzdur.

Neden oruç tutulur?

Aynı şekilde bu dervişler açlıkla kendilerini sınarlardı. Birçok dinde oruç tutmak vardır. Oruç tutmak basit anlamı ile güneş doğarken aç kalmak, güneş batınca tekrar yemek yemektir. Aç kalmanın melatonin üretimini arttırdığı biliniyor. Oruç tutan kişiler bu şekilde gün içerisinde ışığa maruzken melatonin seviyeleri geceden itibaren düşmemektedir. Tam güneş battığında ise açlıklarını bitirebilirler çünkü bu seferde melatonin salgılanmaya başlamaktadır.

Dinlerdeki oruç tutma merasiminin çoğu melatonin hormonunu zirvede tutmak içindir. Birçok meditasyonik ibadet, namaz, yoga, şaman dansları hepsi nefesi ve vücudu düzenlemeye yararlar.

Özellikle fiziksel dini ibadetlerin yapılma nedenlerinden biriside beyindeki melatonin seviyesini en yüksekte tutmak olabilir.

Epifiz Bezi: 3.Göz ile Kalp Gözünün Açılması
23 Spiritüel Sembol ve Sır Bilgisi
Ölüm: Yansıma Olmadığını Anlama Anı
Paylaştıkça çoğalır.

Melatonin: Ruhu ve Bedeni Düzenleyen Hormon” için 5 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

DUNYALITE