Evrensel Yasa: Yukarı Nasılsa, Aşağıda Öyledir

Bizler daha ilkokul sıralarından itibaren hatta kendimizi bildiğimiz okul öncesi dönemden itibaren içinde bulunduğumuz aile, sınıf, okul vb. grupların, toplumların kurallarına uyum göstermek durumundayız.

Yani bunu daha kuramsal ya da teorik bir dille söylemek gerekirse toplum bizden kuralların oluşturduğu yasalara uyum göstermemizi ister.

Aslında yalnızca toplum değildir bu yasalara uyum göstermemizi isteyen. Aynı zamanda evrenin de yasaları vardır ve evren de bizden bu yasalara uyum göstermemizi bekler. Eğer ki bunlardan birisine takılıp kalırsak da vay halimize ki çünkü nasıl ki okulda başarısız olduğumuzda o derslerden kalıyorsak evrende bizi başarısız olduğumuz yasalarda bırakıyor ve biz bu sınavın yani yasanın hakkını verene kadar bize yaşatarak öğretiyor.

Bu yasalar neler, gelin önce hep birlikte inceleyelim.

  • Yaşamın Temel Yasaları
  • Yaratılışın Yasaları
  • Yüksek Farkındalığın Yasaları
  • Yüksek Frekans Yasaları

Bunların her birinin de birçok alt başlıkları bulunmaktadır. Merak eden arkadaşlarıma Diana Cooper’ın Spiritüel Yasalar kitabı kesinlikle tavsiyemdir.

Şimdi sizlere benim en çok ilgimi çeken yasalarından bahsetmek istiyorum.

Diana Cooper’ın da belirttiği gibi; ‘İnsanın kalbine dokunan şeyler Tanrı’nın da kalbine dokunur’. Yani tüm spiritüel kitaplarda da geçtiği gibi ‘Yukarıda nasılsa aşağıda da öyledir’. Bunu size bir örnekle açıklamak istiyorum. Mesela kendimizden yola çıkalım. Birisi bizden bir konuda yardım istiyor olsun. Bu kişi kaba, bağırıp çağıran, isyankar ve hatta kıyaslamalarda bulunarak sizden istekte bulunursa bu kişiye yardım etmek istemezsiniz.

Evrenden Nasıl İstenir?

Evren gücü için de aynı şeyler geçerlidir. Siz de böyle yaparsanız dilediğiniz şeyi evrenden alamayacaksınız. Evrenden bir şey almaya hazır olduğumuzda sakin, nazik bir şekilde istemeliyiz.  O vakit evren bize istediğimizi vermekten keyif alacaktır. Aldığımızda ise kıymetini bilmemiz gerekir.

Kısaca negatif değil olumlu olduğumuzda evrende bizimle olacaktır ve hayatımızda tıkanmalara sebep olan olaylar ile durumlar ortadan kalkacaktır.

Kitapta ilgimi çeken bir başka değinmek istediğim yasa ise; ‘İçeride nasılsa, dışarıda da öyledir’. Hatta itiraf etmeliyim ki kendimin oluşturmuş olduğu olumsuz kodlamalarımın yine kendi yaşamıma yansıttığı olumsuz sonuçlarına uzun bir süre katlanmak durumunda kaldım. 

Şöyle ki, içimizin derinliklerine kadar işlemiş olduğumuz hislerimiz varsa ki bu kimi zaman kaybetme, kimi zaman terk edilme, kimi zaman başarısız olma vb. şeklinde olabilir. Siz içinizde bu hisleri barındırırken yani içiniz böyleyken haliyle dışınıza da bunları çekeceksiniz. Aslında bilincinizin altında oluşturmuş olduğunuz bu olumsuz kodlamaları dışarıda siz zaten kendiniz davet etmiş oluyorsunuz. Hal böyle olunca da karşınıza çıkan insanlar sizi terk edebilir, mücadele ettiğiniz bir konuda başarısız olabilir, kaybedebilirsiniz.  Çünkü içimizdeki duygu durumunun dışımıza yansıması kesinlikle kaçınılmazdır.  Yasa o kadar basit ki aslında tek kural huzuru sağlamak. O zaman yaşamımıza da olumlu enerjiyi çağırabiliriz.

İçimizdeki hisler fiziksel bedenimize de yansıyor. Cooper’ın da belirttiği gibi; bedenimiz derin, çoğunlukla bilinçsizce şekillenen içsel hislerimizin aynasıdır.

Şöyle ki; mesela sırtınız ağrıyor. Sırtınıza kim yük bindiriyor? Bunu düşünmemizde fayda var. Başka bir örnek vermem gerekirse ailenize, dünyaya karşı sorumluluk sahibi iseniz omuzlarınız geniş olabilir.  Ya da aksine sorumluluk almaktan kaçıyorsanız, sorumluluk almayı sevmiyorsanız yüklerin düşmesine yol açacak sarkık omuzlarınız olabilir.

Ayrıca içimizdeki hisler sahip olduğumuz cansız nesnelere de yansır. Eşyalarınız o sırada dağınık, düzensiz ise bu sizin o anki içsel durumunuzu da yansıtır. Düzenli ve toplu ise o da kendinize verdiğiniz değerin dışa vurumudur.

Kısaca söyleyebiliriz ki, dışımızı değiştirebilmemiz için öncelikle inançlarımızı ve tutumlarımızı değiştirmeliyiz.

Sadece inan ve değişmekten korkma!

Seyyide YILDIRIM

Paylaştıkça çoğalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DUNYALITE