Reiki Nedir, Tarihçesi ve Prensipleri Nelerdir?

Reiki ‘Evrensel Yaşam Enerjisi’ demektir. Her yerde var olan enerji anlamına gelir.

En kısa haliyle tarihçesinden bahsedecek olursak, M.Ö 5000 yıllarında şifa vermek için kullanıldığı söylenir. Daha sonra GİZLİ ÖĞRETİ olarak tarihte yer almış ve bu konuda eğitim almış bazı özel kişilerce kullanılmış olup kapalı bir dünyada yer almıştır. 19.YY’ın sonlarına doğru hızla sanayileşen Japonya’nın, spiritüel yön aramasıyla eski geleneklerini kucaklamak istemesi, eskilerden birçok şifa tekniğini hayatlarına getirmiştir. 

Reiki şifa tekniğini tekrar sistemleştirip hayatımıza kazandıran ve günümüze kadar gelmesini sağlayan Japon Doktor Mikao Usui‘nin çeşitli dinleri incelediği, İsa, Buda ve diğer öğretmenler tarafından gerçekleştirilen şifa olayları üzerinde araştırmalar yaptığı, hem Doğu hem de Batı dünyasında yıllarca seyahat edip fiziksel şifa metotlarını araştırdığı bazı kaynaklarda belirtilmektedir.

Mikao USUİ Hint yazıtlarında en son yaptığı araştırmayla, el ile yapılan bu şifanın başkalarına da aktarılabildiği ve birçok alanda kullanıldığı yazılı olunca , Kurama Dağ’ına  gidip 21 gün boyunca oruç tutup, dua edip bu 21 günün sonunda yaşadığı mistik bir deneyimle bu enerjiyi canlandırmış ve sonrasında iyice sistemleştirip günümüze kadar gelmesine vesile olmuştur.

Reiki’nin şifa gücü hızla yayılırken Mikao Usui ve reiki öğrencileri bunu öncelikle Japonya’nın yoksul kesimlerine giderek yapmışlar fakat bazı insanlarda başarılı gelişmeler görürken bazı insanlarda ise kısa zaman sonra eski hallerine dönüşlerini gözlemlemişlerdir. Burada, Mikao Usui ne olursa olsun bir insanın şifalanması için bazı düşüncelerin gelişmesi gerektiğini anlamış ve böylece ‘Reiki’nin Beş Prensibi‘ ortaya çıkmıştır.

Bugün öfkelenme. 

Bugün üzülme. 

Bugün şükran duy. 

Bugün işinde gayretli ol. 

Bugün insanlara nazik ol.

Mikao Usui’nin ilk öğrencisi olan emekli asker HAYASHİ, eşi dışında başka bir kadına da reiki’yi öğretmek istemiştir ve o kadın reiki kliniğine tedavi olmaya gelip, torunlarına öğreterek, reiki’yi batıya taşıyıp günümüze kadar gelmesine vesile olan Hawaya Takata‘dır.

Reiki Nasıl Çalışır ve Ne İşe Yarar?

Reiki’nin kendine özgü bir zekası yani titreşimi vardır. Reiki’ye uyumlanan kişi bazı semboller yani anahtarla bu kanala artık açılır ve reiki’nin kendine özgü titreşimini harekete geçirmek için özellikle yeni seviye geçişlerinde sık sık o seviyenin sembollerini kullanmalıdır. İlerleyen zamanlarda kişinin reiki’yi ne kadar aktive ettiğine bağlı olarak da sembol kullanımı özel çalışmalar dışında azabilir.

Reiki’nin plasebo etkisi olduğunu iddia edenler olabilir, plasebo etkisi olmadığını bu deneyimi yaşayan kişiler kesinlikle fark ederler. Ayrıca dünyanın birçok yerinde tıp merkezlerin de, hastaneler de tıbba yardımcı olarak reiki kullanılır ve doktorların desteklediği bir terapi türüdür. Kesinlikle ALTERNATİF TIP değildir. Hiçbir reiki uygulayıcısının tıbbi hastalık teşhisi koyma ya da hastalığı tedavi etme yetkisi yoktur. Ancak enerjisel rahatsızlıkların, bedende hangi enerji merkezinden kaynaklandığını tespit edip bütünsel bir şifa yöntemi uygulayabilir. Çünkü çoğu rahatsızlığımızın kökeninde duygusal sebepler yatar ve reiki bunun kökenine ulaşarak enerji merkezini temizler.

Reiki ruhsal, zihinsel ve bedensel anlamda bizi iyileştirir. Çünkü enerji merkezlerimizi arındırır ve dengeler. Reiki’ye uyumlanan kişilerin düzenli olarak reiki yapmasalar bile yaşam enerjileri yükseldiği için kolay kolay hasta olmadıkları, enerji merkezleri dengelendiği için özellikle psikolojik anlamda iyileştikleri görülür.

Bu arada bir konuya açıklık getirmek istiyorum. ‘Düşünce gücü ile’ hastalıkları yenmek ile ilgili birçok söylenti vardır. Evet düşünce gücü çok önemlidir ama gerçekten sağlıklı ve pozitif yönde düşünebilmeyi başarıyorsak sonuca ulaşırız ve iyileşiriz. Sürekli negatif ortamlara maruz kalıyorsak ve özellikle de negatiften beslenen insanlar varsa etrafımızda, enerji alışverişi olabilir ve her zaman pozitif düşünebilmek zor olur.

Reiki bu konuda çok iyi bir yardımcıdır. Reiki yaptıran birçok kişi durduk yere içlerine mutluluk dolduğunu ve bunun sebepsiz olduğunu söylerler. Aslında sebep bellidir. Artık hücrelerde reiki yaşam enerji dolaşıyordur, kişinin enerjisi arınmış ve dengelenmiş, kişi ilahi ve bedensel varlığının farkına varmıştır.

Hepimiz bu dünyaya potansiyelimizi gerçekleştirmeye, tekamülümüze ulaşmaya kısaca ruhsal olarak büyümeye geliyoruz. Bu yükseliş esnasında bazı teknikler bize yardımcı olur ve reiki de onlardan biridir. Reiki’nin asıl konusu bana göre seviyeleridir. Çünkü kişi her seviyede arınır ve daha derin dönüşür.

Seviyelerde ne kadar kalındığından çok ne kadar etkili olduğu önemlidir. Acele edip hemen diğer seviyeye geçmeye çalışmak kişinin içinde bulunduğu seviyenin derinliğine erişmesini zorlaştırır. Burada güvenilir bir reiki eğitmeni ile yola devam etmekte önemlidir. Kişi hazır değilken onu ilerletmemek, içinde bulunduğu seviyede derinleşmesine yardımcı olmak çok önemlidir.

Reiki’nin Manevi Boyutu ve Seviyeleri

Reiki’nin başlangıç seviyesi 1.seviyedir.

Uyumlanan kişi reiki enerjisi ile tanışır . İlk 21 gün eğitmenin verdiği ödevleri yaparak arınır ve reiki enerjisini kullanmaya başlar. Birinci seviyede ‘birinci’ sembolü veren eğitmenler olduğu gibi vermeyenler de vardır. Benim hocam bana öğrettiği için ben de öğrencilerime öğretiyorum ve birinci seviyede sembolü kullanmanın fayda sağladığını birebir deneyimleyip öğrencilerimde de gözlemlemiş olduğumu belirtmeliyim. Bu seviyede kişi başta kendisi olmak üzere herkese hatta her şeye şifa olmaya başlar, iyileştirici gücünün farkına varır ve bunu kullanır.

Reiki 1.seviyede özellikle öğrenilmesi gereken konulardan biri enerji merkezimiz olan çakralarımızdır. Ruhsal,fiziksel ve zihinel arınmak için çakraların arınıp dengede olması ilk unsurdur.

Reiki 2. seviyede kişi artık bu yolda ilerlemeye hazırdır. Bana göre en önemli, en derin, en dönüşülen seviyedir. Birinci seviyede ilk sembol öğretildiyse burada yeni olarak sadece mental ve uzaklık sembolleri öğretilir. Hayattaki denge burada görülür. Kişi kendi içindeki yolculuğa çıkmaya başlar. İçindeki iyiyi ve kötüyü yani insanlığını keşfettiği yer burasıdır. Kimler ona aynalık yapıyor, kimler frekansına uygun değil bu seviyede belli olur. Bu seviyede kişi artık uzaktaki her şeye, geçmişe, geleceğe reiki gönderebilir. Bilinçaltı çalışmaları yapabilir. Hayatı büyük oranda değişebilir. Çünkü ikinci seviyede frekans yükselir ve yeni enerjisine uygun insanlar ve mekanlar artık onu bekliyordur. Bu seviyenin tadını çıkarmak, deneyimler yaşamak önemlidir.

Reiki 3a seviyesi artık ustalığa adım seviyesidir. Eğitmenlikten önceki son adımdır. Bir ve ikide çoğu şeyin öğrenilmesi ve olgunluğa erişilmesi gerekmektedir. Kesinlikle hazır olunması gerekmektedir. Kişi artık bu seviyede daha dingin, daha olgundur ve dördüncü sembolü öğrenir. Enerji seviyesi daha da yükselmiştir ve hayatında yepyeni bir döneme adım atmıştır. Yaratıcının sureti olduğunu tamamen hissetmeye ve ona göre davranmaya başlar. Kişi benlikten bizliğe geçmiş, bütünsel ego için çalışmaya başlamıştır artık.

Reiki 3b seviyesi ise öğretmenlik seviyesidir. Nerede onun enerjisine ihtiyaç varsa kişi oraya doğru çekilir, ya da şifaya ihtiyacı olan, bu yolda ilerlemek isteyen kişiler onu bulur. Bu seviyede kişi artık evrenin bir parçasıyken içinde de kocaman bir evren barındırdığını tamamen idrak eder ve öğrencileri dahil her kişiye bunu hatırlatmak onun görevidir. Reiki eğitmeni olan kişi yeni bilgilere açık olmalı, öğrencilerini de bu konuda teşvik etmeli ve herkesin bu yolculukta farklı deneyimler yaşayacağını idrak edip öğrenci takiplerini ona göre yapmalıdır.

Özge Öztürk

Reiki Eğitmeni ve Uygulayıcısı

Hastalıkların Ruhsal ve Zihinsel Nedenleri
Interscalar: Ölçekler Arası Yaklaşım İle Yaratılıştaki Sır
Melatonin: Ruhu ve Bedeni Düzenleyen Hormon

Dünyalite

Paylaştıkça çoğalır.

Reiki Nedir, Tarihçesi ve Prensipleri Nelerdir?” için 3 yorum

 • 26 Mart 2020 tarihinde, saat 20:07
  Permalink

  Merhaba Reiki hakkında daha fazla paylaşım yapabilir misiniz? Instagram sayfanızı ilgiyle takip ediyorum okadar güzel ki.Ayrıca Reiki ile ilgili uygulama yapıyorsanız deneyimlemek isterim.Geçen aylarda farklı bi enerji uygulaması denemiştim ama Reiki merakım var.sevgilerle

  Yanıtla
  • 28 Mart 2020 tarihinde, saat 13:09
   Permalink

   Düşünceleriniz için teşekkür ederiz. Reiki için yazılar oldukça paylaşmaya devam edeceğiz..

   Yanıtla
  • 29 Mart 2020 tarihinde, saat 19:08
   Permalink

   Merhaba 🙂 Ozgeninorgusu adlı instagram hesabımdan iletisime geçebilirsiniz, her türlü sorunuzu yanıtlarım. Sevgiyle.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DUNYALITE