Kendine Yolculuk

Kaybolmuş bir zamanın izindeyim, zaman mı kayıp ben mi bilinmezliğinde varlığımın karanlık dehlizlerinde gezinmeye karar vereli kasvetim dağıldı.

Meğer varlığının gölgelerine kabul vermek muazzam bir güçmüş. Gölgen varlığınla var olduğundan, bu zaman ve mekanda onsuz da olmazmış.

Gölgelerin olmadığı zamanları da anımsıyorum. Nasıl da şeffaftı herşey, sır yok gizem yok. Çok eskide kaldı elbette o günler bin yıllar öncesinde. Ve bu zamanda mağaranda kendini bulmazsan bir tüy gibi savrulursun her yana, tüm etkilere açık olursun. Şimdi yola çıktım, mağaramın en diplerini aydınlatmaya gidiyorum. Öz’ünü, ruh parçalarını bulmadan dönüşü olmayan bir yol.

Böyle sıkışmış bir alanda, bana ait olmayan duyguların sıkışıklığında yaşayamam. Ben bu evrene acı çekmeye gelmedim. Evet, öğrenme sürecinde canım acıdı ve bu sıkıntıları evrim sürecimin yakıtı olarak kullandım. Geldiğim noktada hiçbir şeye tutunmuyorum. Manasızca sahiplenmiyorum, çünkü ortada bana ait hiç birşey yok.

Çevresel koşullanmaların zorlama duygularını yaşamamaya kararlıyım. Baksan bu evrende bir minik kum tanesiyiz. İşte bu bilincin tevazusuyla hemen her şeyi yapmaya muktedir olabilecekken, acizlik denizinden kafamızı çıkartamıyoruz. Değerinin farkında değilsen giyindiğin kurban rollerinden çıkamazsın.

Herşey farketmek için dizayn edildi. Direnmek süreci uzatıyor. Süreç uzadıkça evrensel kanun da çalışıyor ve daha mühim mevzuularla sınıyor. Evren bazende işleri kolaylaştırmaya çalışır. Ama biz dünyevi düşüncelerin girdabına öyle kapılmışızdır ki, evrenin kişisel armağanlarını dahi göremez olmuşuzdur.

Peki nasıl çıkacağız oradan?

-Varlığımızın tüm hakikatini öğrenerek.

Bu nasıl olacak?

-Ben kimim sorusunu kendine sorduğunda, kendini bulursun mağaranın en başında… Sabırla bekle orada, bir rehber çıkar gelir karşına…

Sır’rı kıdem eylediler.,

Kelamı anahtar.

Karanlık dehlizlerde dolaşan benliğim,

Bir kavuşmanın özleminde,

Üstelik kendimle…

Derya Karataş

Dünyalite

Paylaştıkça çoğalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DUNYALITE