Gözler: Ruhun Gerçek Aynası

Gözler

Bir süredir üzerinde düşündüğüm, yaşadığım tecrübeler ve duyduğum gerçek hikayeler ile de örtüşen bir sözün anlamı üzerine yazmak istedim..

Nedir bu söz? “Gözler ruhun aynasıdır” bildiğimiz yorumlanan şekliyle, gözlerimizin duygularımızı ele verdiği düşüncesini içerir.

Yalancı mı değil mi? Samimi mi? Soğuk mu? Niyeti iyi mi kötü mü? gibi sorulara cevap verir. Hatta insanlar bazen gerekli olmayan zamanlarda bile güneş gözlüğü takarak duygularını saklamaya çalışır ki, gözleri onları ele vermesin.

Ben bugün bu sözü söylediğimizde soyut değil de, gerçek olarak düşünsek desem? Yani gözlerimizin gerçekten ruhumuza ait olduğunu söylesem? Sadece şu anki bedenimizde yer alan bir organ değil de ruhumuzun serüveni boyunca tüm bedenlerimizde ve yaşadıklarımıza şahit olmuş olduğunu, böylelikle sadece bu hayattaki bizden değil de, tüm yaşamlarımızdaki bizlerden izler taşıyan ruhumuzun en vazgeçilmez parçası olduğunu söylesem..

Bu nedenle de bu hayattan daha öte, daha derin, biricik olan ruhumuzu tıpa tıp yansıtan aynadır gözler. Shakespeare’in dediği gibi “Gözler ruhun penceresidir” o pencereden içeri, derine baktığınızda bazen “Gözüm seni bir yerden ısırıyor” deriz. Aslında gözümüz değil, ruhumuz geçmiş yaşamlarımızdan tanıyor olamaz mı?

Göz göze gelince hiç ruhlar birbirini tanımaz mı? Gözler ruhumuzun imzasıdır, bir kere gördüyseniz o imzayı hatırlarsınız. Bu yorumum bazılarına çok spiritüel gelmiş olabilir, bazılarınızı da düşündürmüş, merak uyandırmış olabilir. Farklı yorumlar elbette olacak. Bu naçizane benim düşüncem. Konuya ilgi duyanlar için “I Origins” filmini önerebilirim.

Lord Byron demiş ki; “Bütün mesele, ruhları görebilecek gözler edinmektir.” Ben bir arkadaşımdan dinlediğim bir hikayeden yola çıkarak; gözleri görmeyen insanların kalp gözleriyle ruha bakabildiklerini düşünüyorum. Sizi hiç görmeden bir kere karşılaşmış olsalar bile bir dahaki karşılaşmanızda siz konuşmadan dahi “sizi gözüm bir yerden ısırıyor” diyecek kadar derin ve bilgedir bakışları.

Biz sadece ne kadar hayat dolu ve esprili olduklarını düşünürüz o an..Gerçek şu ki onlar, ruhları görecek gözleri çoktan edinmiştir.

Gözlerimizin ruhumuza ışık tutması dileklerimle,

Sonsuz sevgiler..

Bengi Ceren Algan (Bengice)

Dünyalite

Erk Öğretisi: İçinizdeki Hayvanı Bulmak
Farkındalık Oluşturan 13 Spiritüel Nefes ve Enerji Bilgisi
Görsel Algı ve Mutluluk
Paylaştıkça çoğalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DUNYALITE