Göz Sağlığı için Göz Yogası ve Egzersizleri

Göz Sağlığı için Göz Yogası ve Egzersizleri. Ekrana çok bakmak zorunda kaldığınız için gözleriniz yoruluyorsa bu 30 sn.lik göz egzersiziyle rahatlayabilirsiniz.

Önce gözlerimizi kapatıp, göz kapaklarımızı hafifçe mıncıklıyoruz, öne doğru yumuşak bir şekilde çekiyoruz. Bu, gözlerin daha iyi görmesine yardımcı olan mekanizmayı sıfırlar.

Sonra, işaret parmağınızı göz kapağınızın üstüne koyup, sağdan sola, soldan sağa tıklatıyorsunuz parmağınızla. İki gözünüze de yapın. Bu hareket, beynin arkasına bir dalga göndererek gözlerdeki stresi alır.

Son olarak, gözlerinizin çevresinde parmağınızla sekiz çiziyorsunuz. Özellikle gözler olmak üzere bütün enerjiler arasındaki iletişimi harekete geçirir, uyandırır.

İkinci Dünya Savaşı’nda İngiliz pilotların ve kule gözcülerinin, savaş sırasında karşılaştıkları uçakları hızlı bir şekilde tanıyabilmeleri ve müdahale edebilmeleri için Amerikalı bilim insanları ‘tatistoskop’ denilen bir alet geliştirmişlerdir. Bu alet sayesinde pilotların ve gözlemcilerin göz kasları geliştirilmiş ve göz çevikliği artmıştır.

Savaştan sonra ise gözü hızlandırmanın başka ne gibi yararları olabileceği araştırılmış ve okumadaki önemi böylelikle ortaya çıkmıştır. Batıda göz kaslarının önemi İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra anlaşılmışken, doğuda dört bin yıldır yoga çalışmalarında göz kaslarının önemi bilinmekte ve geliştirme egzersizleri yapılmaktadır.

Göz Yogası Çalışması;

Yoga göz çalışmalarından (Tratak) bir tanesini örnek olarak veriyorum: Sırtımız dik, boynumuz düz olarak oturuyoruz, tam karşıya bakarak çalışmaya başlıyoruz. Başımızı hiç oynatmadan önce sağa bakabileceğimiz en uç noktaya bakıyoruz, sonra da sola bakıyoruz. Başımızı hiç oynatmadan gözümüzün göreceği en uç noktaya bakarak görüşümüzü açmaya çalışıyoruz.

Gözlerimizi bir yandan diğer yana düz bir çizgi üzerinde yavaş yavaş en az sekiz defa hareket ettirdikten sonra, aynı şekilde yukarı-aşağı, çapraz yukarı-çapraz aşağı ve diğer çapraz yönlerde de en az sekizer defa hareket ettiriyoruz. Daha sonra gözlerimizi olabildiğince açıp göz kapaklarımızı hızlı hızlı açıp kapıyor, aynı anda da ellerimizi hızlı hızlı ovuşturup ısıtıyor, sonra da gözlerimizi kapatıp avuç içlerimizle hafifçe bastırarak dinlendiriyoruz.

Derin nefeslerle birkaç nefes gözlerimizi dinlendirdikten sonra kendimizi hazır hissettiğimizde ellerimizi çekip gözlerimizi kırpmadan önceden belirlemiş olduğumuz, ilerideki tek bir noktaya bakıyoruz. Göz kırpmama süresini mümkün olduğu kadar uzatmaya çalışıyoruz. Bu çalışmanın aralık vermeden en az yirmi bir gün yapılması tavsiye ediliyor.

Dünyalite

Vagus Siniri: Sağlıklı ve Uzun Yaşamın Sırrı
Melatonin: Ruhu ve Bedeni Düzenleyen Hormon
Hastalıkların Ruhsal ve Zihinsel Nedenleri
Paylaştıkça çoğalır.

Göz Sağlığı için Göz Yogası ve Egzersizleri” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DUNYALITE