Takımı Motive Etmenin Basit ama Etkili 4 Yolu

Birçok start-up lideri organizasyonunu içsel motivasyonu ve verimliliği ile hızlıca büyütebilir. Ancak bilinmelidir ki bir yapı bu şekilde bir kişinin uğraşıyla uzun yaşayamayacağından, ekipteki diğer üyelerini de aynı derece motive etmek güç ama önemlidir. Bu durum organizasyona moral ve verimlilik anlamında zarar verebilir.

Motivasyon yöntemlerini aşağıda görebilirsiniz.

1.Bir lider olarak kendi liderliğini değerlendir

Birçok lider kötü bir liderin altında çalışmıştır ve bu deneyimlerini paylaşır. Hiç kimse bu şekilde anılmak istemez. Startup kurucuları henüz tecrübeli olmadıkları için takımındaki kişiler tarafından asla dinlenmeyen yönetici durumuna bile düşebilir.

Eğer takımın çok büyük değilse, performansını değerlendirmeleri için bir araştırma yaptırabilirsin. Eğer bu mümkün değilse kendininin nerede olduğunu görmen için assesment değerlendirmeleri yapılabilir. Buradaki sonuçlara odaklanabilir ve değişim için çalışabilirsin.

“Liderlik, güçlü olmak ama kaba olmamaktır, nazik olmak ama zayıf olmamaktır, cesur olmak ama kabadayı olmamaktır, düşünceli fakat tembel olmamaktır, mütevazi ama çekingen olmamaktır, yerli yerinde mizah anlayışınd olmaktır.”Jim Rohn

2.İçsel motivasyona daha fazla odaklanın

Amerikada kamu sektöründe çalışan 200 bin kişi ile Yoon Jik ve James Perry tarafından bir araştırma yapıldı. Bu çalışmada pozisyon ve maaş gibi dış motive kaynaklarından ziyade içsel motivasyonun çalışan bağlılığını 3 katına çıkardığını gösterdi.

Bu çalışma, ekip üyelerini pozisyon ve maaş yoluyla motive etmenin önemli olduğunu gösteriyor, ancak en büyük dönüşüm ekip üyelerine iç ödüller vermeye odaklandığınızda gösterecektir.

Startupların başladngıçta kısıtlı bütçeleri olduğundan iyi kişileri ekipte tutmak için güçlü bir yolda olabilir. Ancak bunların yanında sadece mevki ve maaş ile motive olan kişilerde olacaktır. Bu gibi durumlarda o üyelere organizasyonda kalıp kalmamaları konusunda seçim yapmaları gerektiğini paylaşın.

Takımını daha büyük sorumluluk ve hedeflerle zorlayın. Kişisel yetkinliklerini geliştirmeleri için onları cesaretlendirin. Onlara güvendiğinizi belli edin ve bağlılıklarını takdir edin.

3.Çalışmalar ve endişeler konusunda net olun

Çoğu lider, büyük ekip üyelerinin öneminin farkındadır ve ekibin çabalarını tanımaya odaklanır. Bunun yanında yapılan çalışmaların takımda nasıl bir fark yarattığı konusu eklendiğinde daha güçlü etki yaratabilir. Ekip üyeleri işletmenin işlerine ve kendilerine önem verdiğini bilmek ister. Aynı zamanda toplum üzerinde olumlu bir etki yarattıklarınıda görmek ister.

Ekip üyelerinize, çalışmalarının şirketin büyümesinde nasıl bir fark yarattığını ve kuruluşun toplulukta nasıl bir fark yarattığını her zaman hatırlattığınızda, takım üyeniz yalnızca çalışmalarında gurur duymaz, aynı zamanda motivasyonuda artacaktır.

“Herkes birlikte ilerliyorsa, başarı kendiliğinden gelir” Henry Ford

4.Takım arkadaşlarını kendi liderleri olma konusunda cesaretlendir

HR Digest’in bir makalesinde ekip üyelerinin % 25’inin liderlik becerilerini kanıtlamak için şans aradıklarını gösteriyor. Yeni başlayan liderlerin ekip üyelerine meydan okumaları ve liderlik yeteneklerini sergileme fırsatı vermeleri için teşvik edilmelerine rağmen, daha önce liderlik deneyimleri yoksa riskli olabilir. İşte o zaman öz liderlik gereklidir.

Öz liderlik Bryant ve Kazan tarafından geliştirilen bir kavramdır ve lider olarak net bir kişisel kimliğe sahip olmakla ilgilidir. Bu, vizyon hakkında net bir anlayışa sahip olmak, onların lider olarak kim olduklarını ve yeteneklerinin lider olarak neler olduğu anlamına gelebilir. Bu, ekip üyelerinin liderlik becerilerini geliştirirken iyi bir lider kimliği geliştirmelerine yardımcı olur.

Ekip üyelerini, yeni zorluklar üstlenmeye teşvik etmek veya mesleki gelişim faaliyetlerine katılmalarına izin vermek gibi kendi kendine liderlik geliştirmeleri için birçok yol vardır. Ayrıca, kendi yetkileriyle kendi kararlarını vermelerine ve yenilik yapmalarına yer vermek anlamına da gelebilir.

Takım büyüdükçe ve organizasyon artık tek kişilik bir gösteri olmadığından, liderlerin ekip üyelerini motive etmeleri zor olabilir. Ancak, bu basit yollarla, elinizden gelenin en iyisini yapmaya devam etmek ve ekibin performansını bir bütün olarak artırmak için ekip üyelerinize ekstra motivasyon dozunu vermek daha kolay olacaktır.

Ekibinizi nasıl motive ve heyecanlı tutabilirsiniz? Fikirlerinizi ve düşüncelerinizi aşağıda paylaşın!

Kaynak

Dünyalite

Bir CEO’nun 25 Yıllık İş Yaşamından Çıkarttığı Dersler
Başarı: Entelektüel Olma, Samimi Ol
Başarısızlıktan Sonra Kendinizi Motive Etmek İçin Yapabileceğiniz 7 Şey
Paylaştıkça çoğalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DUNYALITE