Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu

Sen bizim kahramanımızdın Naim.

Naim Süleymanoğlu’nun hayatını çekeceğiz dediklerinde ben hala Kanada’daydım. Çocukluk kahramanımızı anlatacaktık dile kolay.

Budapeşte’ye, Dünya Halter Federasyonu Başkanı Tamas Ajan‘la görüşmeye gittiğimde, 42 senelik genel sekreteri ile beni kapıda karşılamış ve daha Naim der demez gözleri dolmuştu. Odasına girerken bir baktım duvarda kocaman bir Naim fotoğrafı, Naim olimpiyat meşalesini yakarken.

Dünyaya onun gibisi gelmedi, kariyerinin başından beri onunlaydım, çok özel biriydi dedi. Ben o zaman anladım ne büyük bir sorumluluk onun hayatını anlatmaya çalışmak.

Kahramanlar hele ki çocukken öyle ulaşılmaz gelir ki size.

Kaç kişi oturduğu koltuğu kaldırdı TV karşısında o halter kaldırdıkça. Kaç çocuk kahküllerini uzattı ki halter kaldırır gibi yaparken onun gibi saçlarını üfleyebilsin.

Kilosunun 3.17 katı ağırlıkların altına girdikçe inanamadık, boşuna dünya basını ona Cep Herkülü lakabını takmamıştı.

Hayatını bildiğim sandığım kahramanımı araştırdıkça gözlerim doldu. Annesinin kızancığıymış o. Ailesinden 10 yaşında ayrılan bir çocuğu gördüm gözlerinde. Gururlandım tek tek başarılarını okudukça. Yaptığı fedakarlıkları yalnız başına göğüs germesine hüzünlendim.

Haltere başlama yaşı 15 iken, 10 yaşında dünyada haltere başlayan ilk ve tek sporcuydu.

İlk dünya rekorunu kırdığında henüz 15 yaşındaydı.

Paraguay onun adına pul bastırmıştı, Dünyanın en iyi 12 Olimpiyat atletinden biri seçilmişti, 2010 Londra Olimpiyatlarında Londra metrosuna adı verilen sporculardan biriydi ki o zaman 10 senedir emekliydi.

Rekoru kırılamadığı için 60 kg sıkleti olimpiyatlardan kaldırılmıştı.

Olimpiyat nişanı, Dünya halter federasyonu asbaşkanlığı, 3 Olimpiyat Şampiyonluğu, 7 Dünya ve Avrupa Şampiyonluğu, 47 Dünya Rekoru…

Adının zorla Naum Shalamanov olarak değiştirilmesi, Bulgaristan’da yaşanan zulüm ve asimilasyon politikasına dayanamayıp, sesimi daha fazla nasıl duyurabilirim buradan sesim çıkmıyor diyerek Türkiye’ye casus filmlerindeki gibi iltica edişi.

Naim, Seul olimpiyatlarında dünya rekorunu ilk kaldırışta kırmasına rağmen her kaldırışında daha fazla ağırlıkların altına girmiş. 190 kg. kaldırarak hem kırılamaz bir rekora imza atmış hem de adını dünyanın efsanevi haltercilerinin arasında en üst sıraya yazdırmıştır. Oysa onun tek bir amacı vardı, Bulgaristan’da yaşanan ve Bulgaristan hükümetinin dünyadan sakladığı zulme dikkat çekmek. Ben ne yaparsam dünya basının karşısına çıkarım der ve orada durmaz.

TIME dergisine kapak olur. Beyaz Saray‘a davet edilir ve orada yaşanan zulmü anlatır. BM‘de konuşmasının ardından 8 ay sonra Kapıkule sınır kapıları açılır ve aralarında Naim’in 2 senedir göremediği ailesi olmak üzere Bulgaristan Türkü vatandaşlarımız gelir.

Kısacık hayatına sığdırdığı onlarca madalya ve başarının yanında o belki de kendi çocukluğunu hiç yaşayamamış bir özgürlük savaşçısıydı…Hepimizin kahramanıydı.

Ölümünün 2. yılında Seni sevgi ve saygıyla anıyorum.

Ruhunun artık hafif rüzgarlarla dinlendiği bir yerde olduğunu düşünerek.

Mitakuye Oyasin – We are all ONE Pia π

Fb: Pia Pınar Hesabından Alınmıştır…

Dünyalite

Başarısızlıktan Sonra Kendinizi Motive Etmek İçin Yapabileceğiniz 7 Şey
Dingin Savaşçı Peaceful Warrior Filminden 11 Etkileyici Replik
Varlıktaki 3 Tepki: Ruh, Beden ve Zihin
Paylaştıkça çoğalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DUNYALITE