Epifani Nedir?

Epifani, kelime anlamı olarak Tanrının insan gözüne göründüğü o ana denir. Ama günümüzdeki anlamı biraz daha basit. Hayata bakış açımızı tamamen değiştirdiğimiz, eski insanı tamamen bırakıp başka bir insan olduğumuz olaylara epifani deniyor.

Bunu bensiz kazanamazsın..

Çünkü “ben”, “sen” im..

Sen “ben” değilsin..

Revolver (Spiritüel Değerlendirme İçin)

27 yaş bunalımı, 30 yaşından sonra insanların değişmesi, hayatın 40’ndan sonra başlaması gibi durumlar epifanilere birer örnektir. Büyüklerin bize nasihat etme eğiliminde bulunmaları birazda buna bağldır.

Son dönemlerde ego denilen şeyin varlığına vakıf oldum. Sürekli ego, ego diye bahsedilen şeyin aslında öyle olmadığını fark ettim.

Hani aynı revolver filminde olduğu gibi, İçinizde sizin taklidinizi yapan birisi daha var. Orada duruyor onu duyduğunuzda size cevap veriyor. Sevgi denilen şeyin varlığına vakıf oldum ve ne işe yaradığını anladım. Ne yapılabileceğini gördüm. Sevginin ne kadar önemli bir şey olduğunu gördüm.

Budizm, sufizm, islam, musevilik, hristiyanlık gibi birçok dinin aslında kozalağa benzeyen küçük bir organımızı (epifiz)  çalıştırdığımızda aslında anlamlı olabildiğini fark ettim. Neden bu şekilde öğretiler olduğunu daha net anladım. Boyutlar, frekans ve matematik gibi evrenin bize haykırdığı dili duymaya çalıştım.

Bu öğretilerin hepsinin ötesinde aslında epifani bağımlılığı vardır. Bir insana tamamen bilimsel, matematiksel olarak kabul edilebileceği ve hayatını değiştirebileceği bir gerçeği sunduğunuzda kendi hayatına sıkı sıkı bağlanıp onu kabul etmeyebilir. Bu kişi başka bir ortamda ben bilimsel olanı kabul ederim de diyebilir. Bu şekilde insanları eleştirmemek lazımdır. İnsanlar bağnaz olabilir. Bunun zekayla, ahlakla bir alakası yoktur.

Yani Einstein bile kendi rölativite teorisine tutunabilmek için kuantum teorisini kabul etmemiştir. Bunun gerçekten herhangi bir biçimde olumsuz yanı yoktur.

Bir insanı ikna ettiğinizde sevinebilirsiniz ama ikna edemezseniz bunda bir olumsuzluk yoktur. Burada herhangi bir ikna yoluna gidilmiyor.

Yaşam Çiçeği ve Her Şeyin Teorisi ile Yaratılıştaki Geometri
Varlık Nasıl Yapılır?
Şimdinin Gücü: Nasıl Anda Kalınır?
Paylaştıkça çoğalır.

Epifani Nedir?” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

DUNYALITE