Anksiyete: Kaygı Bozukluğu Nedir ve Aşmanın Yolları Nelerdir?

Anksiyete kaygı bozukluğu; tehlike ortada yokken kendini gösterir ve uzun süre etkisini devam ettirir. Anksiyete kaygı bozukluğumuzun olup olmadığını nasıl algılayabiliriz. İşte bunu hep birlikte inceleyelim.

1)Özgüvensiz– değersiz olduğunuzu düşünüyorsanız.

anksiyete

2)Başkaları ile iletişim kurmanın zor olduğuna inanıyorsanız.

3)Üzüntülü durumlara yoğunlaşıyorsanız.

4)Hatırlamakta zorlanıyorsanız.

5)Umutsuz hissedip, sürekli ağlamak istiyorsanız.

6)Uykusuzluk çekiyorsanız.

7)Terlemeyle birlikte kötü bir şey olacak gibi hissediyorsanız.

8)İnsanların konuşmaları ile zihninizi meşgul ediyorsanız.

9)Nefes alış verişleriniz hızlı ise..

10)Sıkıntılı, kaygılı, gergin olan durumları anında ve sonrasında tanımlayamıyorsanız.

11)Çabuk gerilip ve konsantrasyonunuzu oluşturamıyorsanız.

Bu durumları yaşıyorsanız “anksiyete kaygı bozukluğunuzun” olduğunun belirtileridir.

Anksiyete kaygı bozukluğunun sebebi bazen çocukluk ya da sonradan yaşanan travmatik olaylar kaynaklı sebepler olurken genel olarak yaygınlığının en büyük sebebi beyindeki bazı kimyasalların dengesizliğinden de oluşmaktadır. Anksiyete tanımlarından bir kaçının sizde olduğunu düşünüyorsanız psikolojik destek alarak anksiyete olup olmadığınız veya hangi çeşit anksiyete’ye sahip olduğunuzu öğrenip tedavi sürecine başlamanız gerekmektedir.

Öz farkındalığınızdan eminseniz bu süreçte bize hangi yollar yardımcı olabilir bunlara bakıp kendimize yeni öğrenimler katmaya devam edelim.

Anksiyete kaygı bozukluğunun en büyük yardımcısı meditasyondur. Meditasyon, kendimizi dinlemek ve farkında olmanın en güzel halidir.

Anksiyete Kaygı Bozukluğu Meditasyonu

1)Kaygının oluştuğu durumları not alın böylece gün içerisinde ki o anları bildiğinizde ki durumunuzu değiştirebilirsiniz.

2)Şu an kısmını yaşayın. Gelecek ve geçmiş düşüncelerinizi serbest bırakın ve anı yaşamak için kendinize izin verin.

3)Krizin geldiğini fark ettiğiniz anda zihninizi ve bedeninizi başka şeyler ile meşgul edin.

4)Fazlaca şeker tüketiyorsanız bu durumu kontrol edin.

5)Kriz anında bedeninizi korumak adına ayağa kalkın ve dik durun. Bedeniniz stres durumunun olmadığını anlayacaktır.

6)Nefes egzersizleri yapın, doğru nefes alışverişi bedeninizi ve zihninizi daha rahat tutacaktır.

7)Kriz anında 3-3-3 kuralını uygulayın. Kendinizi rahat bir alanda hissetmek için etrafınızda bulunan bir şeyin adını 3 kez doğru nefes alışlar ile tekrar edin. Duymuş olduğunuz herhangi bir sesi dinleyin ve üç kez tekrar edin ve elinizi, bileğinizi ve kolunuzu hareket ettirin.

Kendinize vakit ayırın ve o süreçte sessiz bir alana geçin. En sevdiğiniz eşyanızı, sevdiğiniz mum ya da kokuları alanınızda bulundurarak rahat bir alan oluşturun ve rahat bir pozisyonda oturun.

Anksiyete meditasyonuna başlarken öncelikle iradenize inanın ve niyet edin. Farkındalığınız ilk temel unsurdur. Zihninize, yeni bir açıdan bakmayı kabullenin ve süreç boyu sabırlı olup kendinize izin verin. Sabırlı olmayı asla ihmal etmeyin. Anksiyete durumunuzu olduğu gibi kabul edin, kabulleniş sürecin doğru noktasıdır. Yaşanan anı değerlendirmekten uzaklaşmayı seçin kendinize izin verin. Güçlü endişenin ortasına geldiğinizde çaba gösterin. Öz güveninizi güçlendirin olayları kendi haline bırakın duruma izin verin. Denge ve sükunetinizi koruyun pratik olun.

Vücudunuzun farkında olun ve başınızdan başlayarak bedeninizi gözden geçirin, endişeyi hissettiğiniz noktaya uzaktan bakın. Şekil, renk olarak tanımlayın. Bedeninizde sıcaklığını veya soğukluğunu belirleyin. Alana bakarak o duyguya ilk sahip olduğunuz anı düşünün ve oraya doğru odaklanıp zamanı bulun. Zamanda kalarak an ile konuşarak söylemek istediklerinizi ifade edin ve yardım edin. Anın rahatlamasını sağlayın sevgiyle kendinizi hazırlayın vedalaşarak gelecekte ki kendinize gidin. Kendinizi dinlemeye başlayarak şu anda ki size neler söylediğini bilgeliği ile dinleyin. Gelecek sizin mutlu olmanızı ister unutmayın, kucaklaşmayı kabul edin.

Anksiyete Kaygı Bozukluğuna İyi Gelen Olumlama;

İhtiyacım olan her şey bu anda, sezgilerime inanıyorum, yaşama inanıyorum, olduğum yerde mutluyum, korkularım beni kontrol edemez, gerçek gücümün farkındayım, şüphelerimin farkındayım ve beni yönetemezler, sevgi ve saygıyı hak ediyorum, kendime kabul ediyorum, cesaretim ile birlikteyim, kendimi seviyorum, güçlü olmayı, cesur olmayı, seçiyorum, iyi olacak kararlar veririm, verdiğim her kararla kendime güveniyorum, etrafıma yardımcı oluyorum, neye ihtiyacım olduğunu biliyorum ve ne yapmam gerektiğini biliyorum, geçmişte bana iyi gelmeyen bütün duyguları bırakıyor ve sezgilerime güveniyorum, hayat beni gitmem gereken yere götürüyor.

Olumlama cümlelerini söyleyerek hazır olduğunuzda gözlerinizi açın ve bedeninizi dinleyin. Endişelendiğiniz anda derin nefesler alın ve bedeninizde onu hissetiğiniz yere odaklanıp sakinleşmeyi seçin.

Bu süreç döneminde bizlere yardımcı olacak en iyi kişi yine kendimiziz, bunu unutmayarak durumu kontrol altında tutabiliriz.

İrem Demirense

Interscalar Ölçeklerarası Yaklaşımda Hastalıklar Nasıl Oluşur?
Hastalıkların Ruhsal ve Zihinsel Nedenleri
Sevgi Terapisi ile Hastalıkları İyileştirmek

Dünyalite

Paylaştıkça çoğalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DUNYALITE