Başarı: Entelektüel Olma, Samimi Ol

Hırs ve Başarı Üzerine;

Aşırı hırslı olmak kadar insana zarar veren bir şey yoktur. Başarı- yı düşündükçe bedenini ne kadar zorladığını fark ediyor musun?

Hiç kimse altta veya üstte değildir. Bir kere bunun farkına var. Tüm insanlar birer mucize ile doğar ve kendilerine verilen eşsiz rolü deneyimlemek için yaşarlar. Kıyaslama yapmak mantıksızdır.

Sen sadece bir bireysin. Senden başka bir tane yok olamazda. Eğer gerçekten farklı olduğunu düşünüyorsan bunu düşünebilirsin. Ancak bir süre sonra mutsuz olduğunda bu durumdan sen sorumlusun. Hırs egonun bir ürünüdür. Bu ego ne kadar fazla ise o kadar mutsuz olursun. Onun sonu yoktur. Hep daha fazlasını ister.

Bunu fark etmen senin özel olmadığın anlamına gelmez. Sadece fark etmende yeterli değil. Kendin için hissettiklerini başkaları içinde hissetmedikçe asla bir bütün olamayacaksın. Kendini Bir’den ayrı görme. Sen o’sun, o sen’ sin. Seni hep başkaları ile kıyasladıkları için çocukluğundan beri içine o zehir atıldı. Geriye git ve ondan kurtul. Taklit etme, özgün ol.

Diğer kişileri etki altına alıp onların haysiyet ve bireyselliklerini yok saydığında kendi köleliğini yaratırsın. Dünyayı sadece kendi iraden ve egonla kısıtlarsın.

Egonun diğer bir adı ise iradedir. İrade ile özgürlüğünü kısıtlarsın. Sen sonsuz ve özgür bir varlığın eşsiz zekasısın. Kolektif iradeyle yaşa, mutlu ol. Güvende olacaksın.

Kendini hapsetme. Özgür olduğun kadar güvendesin.

Akıl ve Kalp Üzerine;

Kafa dediğimiz donanım bilgisayardan farksızdır. İstediğin kadar bilgiyi yükleyip, istediğin zaman oradan alıp kullanabilirsin. Günlük hayatında hesap, kitap yapmak için ve başarı için bize lazım olandır. Bu gerekli olandır.

Ancak, orada yaşamak tam bir kölelik gibidir. Belirli bir alandasındır. Sana yüklenmiş olan yada senin yüklediğin ve lazım olduğunda kullandığın bir çöplükten farksızdır. Bu seni hayatta tuttuğu için faydalı olabilir ancak seni içten zehirlediği içinde ondan tehlikelisi yoktur.

Kalp ise varoluştaki tek gerçek zekadır. Kafa-akıl sadece dışarıdan veri toplarken kalp ise sadece içten yaratır. Akıl ile topladığın her şeyi bir kenara koyup hayatı kutsal bir ritüele dönüştürür. Sevgi ve saygı anlayışı verir. Hayatın gerçekliğini oluşturur.

Aslında akıl kalbe hizmet etmekle görevlidir. Gerçek zeka bundan ibarettir. O nedenle aklını kalbinin önüne geçirme. Kalbine sadık ol. Aklını sevgi için kullan. Onu hisset ve içeri gir. Seni orada nelerin beklediğini gördüğünde sevgin artacaktır.

Zeka dediğimiz şey tamamen kolektif bilinçtir. Ona teslim olman ve kendi varlığının tüm benliğinle açık olmasıdır. Her şeyi olduğu gibi görebilmektir. Ön yargısız dinlemektir.

Entelektüel kavramında ise sürekli olarak sorgulama, yargılama ve üstünlük anlayışı vardır. Akıl ve ego devrede olduğu için doğallık ve samimiyet yoktur.

Entelektüel olma, duygusal ve samimi ol. Sevginin ve insanlığın buna ihtiyacı var.

Toplumsal Ego: Maskelerin Ardındaki Gerçek
Gerçek Benliği Tanımak: İd, Süper Ego, Ego ve Sen
Egonu Kontrol Et: Dur ve Dinle

Dünyalite

Paylaştıkça çoğalır.

Başarı: Entelektüel Olma, Samimi Ol” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DUNYALITE