Belirsizlik Süreçlerinde Etkili 5 Zihin Yönetimi

İçinde bulunduğumuz 2020 Nisan ayı itibariyle insanlık adına çok farklı bir süreçten geçiyoruz. Tanımlamakta güçlük çektiğimiz ve henüz ne olduğunu kavrayamadığımız bu ilginç dönemde bir çok belirsizlik, sıkıntı ve endişe bizi fiilen veya zihin boyutunda zorlamakta.

Hayatın ağırlaştığı ve bizi çeşitli düşüncelere sevk ettiği bu günlerde daha önce fark etmediğimiz fakat aslen hayat akışının bütünü içinde her daim gizli olan bazı noktaları hatırlamakta fayda olduğunu düşünüyoruz:

1.Çözüm ile Yüzleşmek

Karşınıza çıkan zorlukların seviye seviye önünüze sunulduğunu unutmayın. Eğer karşınıza çıkan bir zorluğu ilk seferde çözmek adına bir girişimde bulunmazsanız bu zorluk ikinci sefer bir kademe daha ileri bir versiyonuyla karşınıza çıkacaktır. Hayat sistem itibariyle korkmadan yüzleşilen ve çözüme ulaştırılan konular bakımından kolaylaşır. Çözüme ulaştırma anlamında çaba göstermediğiniz ve kaçtığınız her konu daha zor şekilde tekrar önünüze çıkacaktır. Yüzleşebildiğiniz ve çözüme ulaştırma adına kişisel olarak yol alabildiğiniz konular ise gözünüze daha basitleşmiş şekilde görünecektir. Bu meseleler tekrar karşınıza çıktığında çözümü sizin için kolaylaşmış olacaktır.

2.Düşünceleri Yönetmek

Vaktinizi fiilen neye harcadığınıza ihtimam gösterin. Vaktinizi sadece eylemleriniz ile değil düşünceleriniz ile de harcamaktasınız. Düşünce mesaisi kimi zaman eylemlerinizden daha fazla zaman alabilmektedir. Günlerinizi sadece eylemlerinizi takip altında tutarak değil aynı zamanda düşünce mesainizin haritasına da göz atarak değerlendirin. Düşünceleriniz hangi konular üzerinde yoğunlaşıyor? Bu konular üzerinde harcadığınız vakit geleceğiniz için bir yatırım mı yoksa zaman kaybı mı? 

Düşünce mesainizin sanıldığının aksine direkt olarak geleceği etkileme gücü yoktur. Düşünceleriniz içinde bulunduğunuz ruh hali üzerinde ise %100 etkilidir ve bu ruh hali sizin gelecekteki eylemlerinizi dolaylı olarak etkileyecektir.

3.Zihni Yönetmek

Kendi iç sisteminizde yeterince çaba harcadığınıza emin olduğunuz fakat başarıya ulaşmamış girişimleriniz için kendinizi yetersiz veya başarısız hissetmeyin. Bu girişim iş veya özel hayatınızla ilgili olabilir. Her iki durumda da elinizden geleni yaptığınıza dair kendi iç sistem pusulanız doğru bir değeri gösteriyorsa, bu durum şartların veya sistem içindeki diğer bireylerin söz konusu girişimin başarıya ulaşmasına engel olduğunun açık bir göstergesi olarak değerlendirilmelidir. Burada kendi iç sisteminizde oluşturduğunuz pusulanızın denge noktasını doğru algılayabilmek çok önemlidir, gerekirse bu dengenin sağlanabilmesi için kendinize yeteri kadar zaman vermekten çekinmeyin.

Bu tür sonuçsuz girişimleri zihninizde süründürmeyin ve kendinizle ilgili bir eksiklik veya sıkıntı haline getirmeyin, mümkün olan en kısa sürede zihninizde bu girişime ayırdığınız alanı boşaltın. Şartlarda bir değişiklik olmadığı sürece bu alanı tekrar bu girişime açmayın. Zihin alanınızı başka girişimlere yönlendirin. Şartların değişmesi durumunda yine iç sisteminizdeki denge noktasına başvurun ve ancak onun izni ile yola tekrar devam edin.

4.Tutarlı Olmak

Her bireyin kendi hayat sisteminin kişiye özel zihin şifreleri vardır. Kişi ancak kendi hayat sistemi şifresinde yer alan davranışları sergilediğinde hayatta doğru yol alabilir. Karakterinizin dışında tutumlar ve davranışlar sergilemeniz durumunda beklediğiniz sonuçları alamayabilirsiniz. Bu davranışlar başka bireylerde başarılı sonuç veriyor olabilir bunun nedeni o tutum ve davranışların onların kişisel hayat sisteminin şifresi dahilinde olmasıdır. İçinizi rahat ettirmeyen, kendi sisteminizin dışında kaldığını düşündüğünüz hiç bir tutum ve davranışı uzun süre veya tekrarlayarak devam ettirmeyin.

Ve son olarak:

5.Kendine Özgü Olmak

Asla ve asla başka bir bireyin yerinde olmayı dilemeyin. Başka bireylerin sahip olduklarına özenmeyin. Ne kadar varlıklı, ne kadar mutlu veya başarılı görünürse görünsün hiç bir bireyin yaşam detayına dışarıdan bütünüyle hakim olunamaz. Sadece karşılaşılan an veya takip edilen süre itibariyle bireylerin hayatı hakkında fikir sahibi olunabilir. Bu bilginin çok çok kısıtlı olduğunu ve bütünü yansıtmayabileceğini aklınızdan çıkarmayın. 

Gelecek tüm bireyler için tamamıyla belirsizdir. Sizi neyin beklediğini bilmeden kendi hayatınızı başka hayat stilleri ile değişmeyin, kendi sisteminize ve sahip olduklarınıza asla yüz çevirmeyin. Unutmayın ki hayat akışı ancak her kişinin kendine özel sistemine saygı duyularak etkin bir şekilde ilerleyebilir ve paylaşılabilir. Sisteminizle uyumsuz olan girişimleri kendiniz için bir mesele haline getirmeyin, onları kabullenme duygusu içinde sakince sonlandırın ve yolunuza devam edin.

Ece Öngeldi

Zihinsel Hijyen ve Zihinsel Bağışıklık
Konvansiyonel Aşktan Bir Adım İleri
Online Hayat Offline Zihin

Dünyalite

Paylaştıkça çoğalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DUNYALITE