Astroloji ve Doğum Haritası

Astroloji Nedir?

Astroloji gökyüzündeki hareketler ile yeryüzündeki olayların, koşulların ve durumların bağlantısını araştıran, astronomiden faydalanan kadim bir ilim&bilimdir.

Astroloji diğer bilim dalları arasında en çok tıp ve psikoloji ile karşılaştırılabilir. Teknik bilgiyi kişisel değerlendirmeler eşliğinde kullanır. Metodolojisini insan koşullarına uygular. Özellikle danışmanlık astrolojisi teknik verileri kullanan diyagnostik (teşhis eden) bir sanattır.

Astroloji biliminin pozitif bilimlerinden farklı olan noktası, her şeyin etkileşimde olduğunu, bağlantılarının bulunduğunu varsaymasıdır. Günümüzde Batı bilimi net bir şekilde ölçülebilen ayırımlar içerir. Astroloji ise bütünseldir. Bağlantı ve karşılıklı etkileşimler ile çalışır. Fen bilimleri doğayı kontrol altına almaya çalışırken, astroloji doğa ile ahenkli bir uyum arar.

Astroloji Tarihi

Astrolojiye dair bilinen ilk yazılı döküman M.Ö. 17. yüzyıla aittir. Söz konusu doküman Babil Kralı Ammisaduqa (M.Ö. 1646-1626) zamanında yazılmış olan Venüs tabletleridir. İlgili tabletlerde kehanetler ve gözlemler bulunmaktadır.

Kuran-ı Kerim’de Necm Suresi 49.ayette Sirius yıldızından, Yasin suresi 40. Surede Güneş ve Ay hareketlerinden, Enbiya suresi 33.ayette yörüngelerden ve yine birçok surede yıldızlardan söz edilmiştir. Zariyat Suresi 7.ayette Mükemmel bir biçimde yörünge ve yollarla süslenen göğe andolsun denmiştir.

Doğum Haritası Nedir?

Doğum haritamız bizim doğdumuz anda gökyüzünün çekilmiş fotoğrafıdır. Doğduğumuz tarih, yer ve saat kullanarak çıkarılır. Her insanı doğum haritası aynen parmak izi gibi kendisine özeldir. İkiz kardeşlerin bile.

Güneş sistemimizde 9 adet gezegen vardır. Gezegenler burçların yöneticisidir ve temsil ettikleri temalar bulunur.

Haritamız 12 eşit parçaya bölünmüştür. Bu parçaların her birine ev denir. Evlerin her birini bir burç yönetir ve hepsinin ayrı ayrı temsil etiği konular vardır.

Gezegenler bu evlere yerleşmişlerdir.  Bu gezegenlerin temaları, evlerin konuları ile harita içinde birbirlerine yaptıkları açılarla kişi hakkında tüm analizler yapılabilir.

Doğum Haritası Analizi Nasıl Yapılır?

Bir doğum haritasında analiz için 3 temel kavram önemlidir. Güneş burcu, Yükselen burç ve Ay burcu.

Klasik olarak herkesin bildiği burç kavramı doğdumuz gün Güneş’in bulunduğu burçtur. Yani buna Güneş burcu ya da Öz burcumuz diyebiliriz. Güneş burcumuz bizim ruhumuzun özü, karakterimiz, bilincimiz, haritamızın kalbi ve yaşam yönümüzdür.

Yükselen burç hayatı algılayış şeklimizi ve olaylara karşı nasıl bir yaklaşım gösterdiğimizi doğal olarak kişiliğimizi nasıl oluşturduğumuzu gösterir.

Ay burcumuz ise bilinçaltımızdır. Otomatik duygusal tepkilerimizi, anne algımızı, beslenme biçimimizi, güvende olma ihtiyacımızı, ev içindeki domestik alışkanlıklarımızı gösterir.

Diğer gezegenlerin yerleşimleri de hakkımızda birçok bilgiyi bize detaylı olarak verir. Aslında doğum haritamızda her burçtan az da olsa bir şeyler barındırırız.

Astroloji Bilimi Neye Yarar?

Günümüzde modern Astrolojinin bir bireye sağlayabileceği en önemli yarar kişinin kendisini tanımasına rehberlik etmesidir. Doğum haritasının analizinde, bilinç dışında bulunan her şey dahil, insanın özüne dair birçok bilgiye ulaşılır.

Yetkinlikleri, hayat yolu ve dersleri, endişeleri, eski şartlanmaları ve bu gibi durumlarla nasıl idare edebileceği astroloji bilimi ile yönlendirilebilir.

Psikoloji ile çok bağlantılı ve bilinçlenmek adına çok yararlı bir yöntemdir.

Türkiye’de 2000’li yıllara kadar astroloji maalesef bilgiyi kötü niyetli kullanan insanlar tarafından çok uzun bir süre fal ve kehanet aracı olarak lanse edilmiş, farklı algılanılmasına sebep olunmuştur.

Oysa ki astroloji gökyüzünde hareket eden gezegenlerin bizim doğum haritamızdaki yerleşimleriyle nasıl bir etkileşimde olduklarını ve bunun hayat yolculuğumuzda bize nasıl farkındalıklar kazandırabileceği öngörüsünü yapar. Fakat bunu fal gibi sezgisel bir hissedişle değil tamamen bilimsel ve matematiksel hesaplarla.

Şu anda astroloji ile ilgili eğitim veren birçok değerli hocalarımız ve biz yeni nesil astrologlar bu kadim bilim&ilimi insanlarımıza doğru bir şekilde anlatmak ve farkındalık kazandırmak amacıyla astrolojiden üst düzeyde yararlanmaları konusunda çaba sarf etmekteyiz.

Astropsikoloji Uzmanı

Venüs İncisi

Dünyalite

Paylaştıkça çoğalır.

Astroloji ve Doğum Haritası” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

DUNYALITE