Başarıyı Yeniden Düşünmenize Yardımcı Olacak 6 Design Thinking Süreci

Karmaşık ve dağınık olan yaşamımızda her zaman çözülmesi gereken sorunlar vardır. Hayatın karmaşıklığı ile başa çıkmak için kullanabileceğiniz en iyi yaklaşımlardan biri design thinking sürecidir. Süreç, tutkularınızı ve kariyerinizi yeniden keşfetmenize yardımcı olabilecek bazı ilkelere dayanmaktadır.

design thinking

Design thinking organizasyonları dönüştürebilir ve daha amaçlı, tatmin edici bir yapı haline getirmek için ilham verme konusunda yardımcı olabilir. Süreç, mesleği ne olursa olsun herkes tarafından kullanılabilir. Başarıyı hedeflemede yeni yaklaşım oluşturmak için yapılması gerekenler konusunda yardımcı olacaktır.

Design Thinking nedir?

Design think, bilişsel ve insan odaklı süreçleri ifade eder: bunlar empati, tanımlar, tasarım, prototip ve test. Design thinking, dünyanın önde gelen üniversitelerinde öğretilmekle birlikte bir çok girişimci ve önde gelen işletme tarafındanda uygulanmaktadır.

Bakış açınızı daha iyi hale getirmek için süreçteki konulardan bazıları şunlardır:

1. Empati ile başlayın

Hayatınızdaki tüm başarı empati ile başlayacak. Yaşama açıklıkla bakmak gerekir; kendini tüm yönleri ile iyi tanımak önemlidir. İlişkileri sağlıklı bir zihin ile değerlendirmek gerekir. İyi bir lider olmak istiyorsan, empatik olmalısın.

Kişilerin ihtiyaçlarına karşı empatik yaklaşmak önemlidir. Başkalarına empati gösterdiğinizde, onlar buna karşılık vereceklerdir. Design thinking, empati yoluyla başkalarının ihtiyaçlarını karşılayabileceğiniz ve ihtiyaçlarınızı karşılayarak başarılı olmanıza yardımcı olabilecek bir çerçeve oluşturur.

“En yüksek bilgi biçimi empatidir.”- Bill Bullard

2. Noktaları Birleştir

Başarı için büyük resmi görmek gereklidir. Bu nedenle, önce problemleri tanımlamanızı gerekir. Daha sonra, hangi uygulamaların hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacağını bildiğinizden emin olmak için bir şeyleri ilişkilendirmeniz ve birbirne bağlamanız gerekir.

Aslında işin özünde, soyut kavramları nasıl görselleştireceğinizi öğrenmeniz gerekir. Belirleyeceğiniz görsel haritalar ile, kolaylıkla ideal bir yol tanımlayabilirsiniz. Bir grubun lideri olarak veya kendi başınıza çalışıyorsanız, bu zihinsel haritalara sahip olmak her zaman önemlidir.

3. Sık sık geribildirim alın ve geliştirin

Design thinking süreci günlük geribildirimleri açık olmasını gerektirir. İşlerinizde anlamlı iyileştirmeler yapmak için bu geri bildirimleri aktif kullanın. Bugün işe yarayan birşeyin yarın işe yaramayabileceğini unutmayın. Bu sebeple, sürekli olarak yeni senaryolar üretmek ve onlara çözüm bulmaya çalışmak önemlidir.

Kısacası, bugün çalışır durumda olan bir işin veya sürecin yarın sorun çıkarabileceğini bilin. Buradaki amaç, proaktif olarak sorunları bulmak ve hatta başarısız olmanıza neden olan durumları ortadan kaldırmaktır.

4. Yapanlarla konuş

Belli bir kariyer yolunda ilerlemeyi düşünüyorsanız, zaten o hedefe ulaşanlarla konuşmanız önemlidir.

Sonunda, işlerin nasıl daha iyi çalıştığını anlayabilirsiniz. Bu bazı soruları öğrenmede zamandan tasarruf  konusunda size yardımcı olabilir. Bir şeyi anlamanın en iyi yolu okumak ve üstadlar ile konuşmaktır.

Bu konuşmalar kahve sohbeti gibi olabilir. Önemli nokta, insanların karşılaştıkları zorlukları ve sorunları nasıl çözdüklerini iyi analiz etmektir. Yanlış giden ve sorunlu bir şey hakkında konuşmak istemeseler bile, işlerin sorunsuz çalışmasını sağladıkları uygulamaları konuşabilirsiniz.

5. Gerçek dünyada gerçek adımlar atın

Başarıyı görselleştirmek için önemli olsada, asıl kritik olan her zaman gerçek dünyada yapılan gerçek eylemlerdir. Sadece oturup düşünerek bu işlerin veya fikirlerin oluşacağını zannetmeyin. Dışarı adım atın ve başarılı olmanıza yardımcı olabileceğini düşündüğünüz bazı şeyleri deneyin.

Gerçek dünyada bazı testler yapmadan başarılı olup olmayacağınızı asla bilemezsiniz. Test süreçleri karar vermenize yardımcı olmak için belkide en kesin yöntemlerden biridir.

“Her şeyden önce, hayatı bir prototip olarak düşünün. Deneyler yapabilir, keşifler yapabilir ve bakış açımızı değiştirebiliriz – Tim Brown

6. Kalıcı Olun

Design thinking süreci, yapmayı seçtiğiniz her şeye istikrarlı bir şekilde devam etmenizi gerektirir. Hedeflere ulaşmak bir gecede olamayacaktır. Bu süreç çok fazla irade gerektirir. Sürekli derslar alarak ilerlemek, gelecekte daha iyi seçimler yapmayı mümkün kılacaktır.

Başarılı insanlar öğrenenler ve gözlemcilerdir. Kendilerine ve başkalarına empati gösterirler. Sorunlara eleştirel bir bakış açısı katarlar. Başarılı insanlar zamanlarını diğer insanlardan öğrenmeye ve sürekli denemeye adayan insanlardır.

Design thinking, kesinlikle insanların başarı yaklaşımlarını yeniden şekillendirecek ve düşünmeye yardımcı olacak uygulamalardan biridir.

Kaynak:

Dünyalite

Paylaştıkça çoğalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DUNYALITE