Başarısızlıktan Sonra Kendinizi Motive Etmek İçin Yapabileceğiniz 7 Şey

Başarısızlıkta, başarı kadar hayatımızın bir parçasıdır. Ancak başarısızlıklarınızı kabul etmek gerçekten zordur. Başarısızlık, başarının sadece bir temel taşıdır, çünkü onlar genellikle size doğru yolu gösteren şeylerdir. Her tür sorun, mümkün olan en iyi şekilde ele alınmalıdır. Başarıya koşmak için her şeyden önce korkularınızla yüzleşmeyi öğrenmelisiniz. Bunu yapıp yapamayacağınızdan emin değil misiniz?

Sorunları üzerinizden atmanıza ve rutin hayatınıza kolayca geri dönmenize sağlayacak yöntemlerden bazıları şöyle:

1. Duygusal Olarak Motive Edici Çevrede Bulunmak

Başarısızlık durumlarında duygusal olarak incinmek doğaldır. İnsanların % 48’i stresin profesyonel ve kişisel yaşam üzerindeki olumsuz etkisi olduğunu kabul etmektedir. Bu nedenle, duygusal durumdan çıkmak için bu durumu kabul etmek önemlidir. Zaten kimse hemen iyileşmeni beklemiyor.

Sizi duygusal olarak motive edici bir ortam bulun. Bu aşamada, çevrenizde her türlü iyiliğe konsantre olmanız yani hep iyi açıdan görmeniz gerekir. Ancak duygusal olarak iyileştirici bir ortam sizin stresinizi bir nebzede olsa azaltabilir ve iyileşme sürecini daha hızlı hale getirebilir.

2. Sonraki Adımı Planlamak

Başarısız bir durumu tersine çevirmenin en iyi yolu daima ilerlemektir. Daha sonra ne yapacağınıza karar verin. Bir sonraki faaliyetleriniz, size istediğiniz sonuçları sağlayacak kadar verimli olmalıdır. Başarısızlığın yol açtığı etkilerin geri dönüşümü yapılamazsa, farklı bir yol bulmaya çalışın. Hazırlık olmasanız bile süreci yönetmek ve planlamak için hala zamanınız var. Bu yolunuzu düşünmenize yardımcı olacaktır.

“Kaybedenler daima başarısız olduklarında istifa ederler. Kazananlar ise başarılı olana kadar başarısız olurlar. ” – Robert Kiyosaki

3. Hataları Derslere Dönüştürmek

Her başarısızlık aslında başarıya giden önemli bir adımdır. Yapılan hatalardan dersler çıkarmak ve asla tekrar etmemek çok önemlidir.

Bu işin özünde başarısızlık size bunu öğretebilme potansiyeline sahiptir. Sorumlu olunan hatalar, bir görevi tamamlamak için doğru yolu gösterir. Hayatımızda ileriye gitmek için ihtiyacımız olan şey budur. Artık hatalarınız sizi doğru şekilde yönlendirdiğinden başka herhangi bir kimsenin destek ve yönlendirmesine ihtiyaç yok.

4. Hataları Doğal Karşılamak

Hepimiz hatalar yaparız. Günümüzün başarılı girişimcilerinin birçoğu denemelerinden birçok ders almış ve daha sonra başarılı olmuşlardır. Başarısız olmanın veya hata yapmanın yanlış bir yanı yoktur.

Bu nedenle, kendinizi hatalar çıkmazından çıkarmayı ve daha sonra ne yapmak istediğinize odaklamayı unutmayın. Aynı hislerle tekrar karşılaşmaktan çekinmeyin. Başarıya giden yol dediğimiz gibi birden fazla denemeden geçer ve doğru yolunu öğrenerek, uzun süreli olarak başarıyı yakalayabilirsiniz.

5. İlham Bulmak

Şu anki dijital dünyada en iyiye ulaşmak için teşvik eden çok sayıda motivasyon kaynağı var. Onlardan ilham almaya bakın. İnternet, herkesi ortak bir platforma taşıdı ve dünyanın diğer ucundan herhangi biriyle iletişim kurmak her zamankinden daha kolay hale geldi.

Bu platformalarda mevcut durumunuzla ilgili bir motivasyon aracı arayın. Onların desteğini alın. Bunların yanında etrafınızdakilerden ve ailenizdende ilham alabilirsiniz.

6. Yeniden Değerlendirmek ve Planlamak

Yanlış giden neydi? Bu sorunun cevabı, faaliyetlerinizi gözden geçirmenize ve başarısızlığınıza neden olan olası hataları bulmanızda yardımcı olabilir.

Bu, başarısızlığa neden olan durumları anlamanıza ve bir sonraki süreçleri bir daha asla gerçekleşmelerine izin vermeyecek şekilde ayarlamınıza yardımcı olur.

“Bir defa başarısız olmanız, her durumda başarısız olacağınız anlamına gelmez.” – Marilyn Monroe

7. En İyi Sonuçları Beklemek

Üst üste başarısız olsanız bile, umudunuzu kaybetmeyin. Çünkü bu korku genellikle sizi sürekli engelleyen bir travmaya neden olur. İşte bu aşama durumu görselleştirmeniz gereken dönemdir. Korkmadan, aldığınız dersleri sürekli göz önünde tutarak yeni adımları planlamalısınız.

Tüm bu uğraşlar için elle tutulur şeyler hayal etmek, enerjinizi yüksek ve canlı tutmada size yardım eder. Başarınızı sanki gerçekleşmiş gibi zihninizde ve gözünüzde canlandırın.

Sorunların içsel motivasyonunuzu aşağı çekmesine müsaade etmeyin. Pozitif olun ve öz güveninizi asla kaybetmeyin. Bu gibi durumları nasıl aşacağınızı öğrenerek, başarıya ulaşabilir ve başarısızlıklarınızı uzak tutabilirsiniz. Daima olumlu bir çevre ve sürekli öğrenme isteği ileriye gitmede size yardımcı olabilir.

Kaynak

Dünyalite

Paylaştıkça çoğalır.

Başarısızlıktan Sonra Kendinizi Motive Etmek İçin Yapabileceğiniz 7 Şey” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

DUNYALITE