Zamanınızı Yönetme ve İş Verimliliğinizi Üst Seviyeye Çıkarmanın 3 Adımı

Şartlar ile birlikte gelişen modern teknoloji ne zaman ve nasıl çalışacağımızı değiştirdi. İnsanların birlikte çalışması için özel bir yöntem oluşturdu ve iş günlerindeki akışı yeniden düzenledi. Çalışmalarda geleneksel olan 9 – 5 saatlerinin artık geçerliliği kalmadı.

Global olarak insanlarla iletişime geçme koşulları inanılmaz iyileşti. Şirketimin Ukrayna’da, ana ofisimizin bulunduğu yerden altı saat gerideki diliminde bir ekibi daha var. Kendi çalışma takvimlerini belirleyen belirleyen tasarımcı ve web geliştiricileri ile de çalışıyoruz. Her biri farklı yer ve zamanda çalışan insanlar için mevcut teknolojiyi kullanarak, günlük oluşan sorunları ekibe kolayca indigeyip hızlı önlemler alıyoruz.

Birbirinden faklı iş akışlarını kendi içinde entegre etmek, aslında standart bir iş zamanına bağlı olmadığımızı gösterir. Tamda bu noktada bu esnekliğin bir bedeli oluyor. Esnek çalışma saatleri olan birçok kişi, ev ve iş arasındaki sınırlar karıştığı için normalden daha fazla saat çalışmak durumunda kalıyor.

2017 yılında yapılan bir araştırmada, iş bittikten sonra çalışanların ortalama olarak  e-postalarını yanıtlamak için haftada sekiz saat daha ek vakit ayırdıkları tespit edilmiş. İşten ayrılıp eve döndüğümüzde dahi, cihazlarımız bizi sürekli çalışabilir durumda tutuyor.

Daha Fazla İş Yapma Zamanı Bulma

Her yerde ve her koşulda çalışma koşullarımızın oluyor olması zaman yönetimini zorlaştırabilir. Özellikle bireysel programlarını yapanlar için, odaklanmış bir çalışmaya hazır olmak daha da zor olabilir, ancak sabahları iyi değerlendirmek gün için çok kritiktir.

Araştırmalara göre, sabah vakitlerinde daha net ve planlı oldunduğu görünüyor. Faaliyetleri daha hızlı ve farkındalıkla tamamlıyoruz. Bu durum tüm kişiler için geçerli olmayabilir, ancak uyandıktan sonraki ilk birkaç saati iyi planlamanın daha yüksek üretkenlik ve daha iyi sonuçlarla şekillendiğine dair kanıtlar vardır.

Aslına bakarsanız günün hangi vakti olursa olsun, ideal yöntemi bulduysanız eğer üretken olmaya büyük bir adım atmışsınız demektir. Standart olmayan iş günleri dikkat dağınıklığı ve aynı zamanda erteleme riskini artırır, bu nedenle zamanı en iyi şekilde yönetmeye yardımcı olacak alışkanlıklar sağlamak gereklidir.

“Bir şeyi yapmak için düşünmeye çok fazla zaman harcıyorsanız, bunu asla başaramazsınız.” – Bruce Lee

Etkili bir zaman yönetimini sağlamanın üç yolu şunlardır:

1. Görevleri Önem Derecesine Göre Önceliklendirin

İşleri küçük görevler olarak düzenlemek ve bunları önem derecesine göre sıralamak, bunalmış hissetme şansınızı azaltmanıza ve hangi işlerin acil ve hangilerinin bekleyebileceğini belirlemenize yardımcı olur. Görevleri önceliklendiriken, her zaman şirkete yaptığınız katkının anlamını ve işinizi hangi tutkuların beslediğini düşünün.

Bu, öncelikleri belirlemenize ve daha motive olmanıza yardımcı olacaktır. İşleri aşmak için yola çıktığınızda her zaman yeni zorluklarla karşılaşırsınız, ancak ortada bir amaç varsa ve ona odaklandıysanız işe gitmek için motivasyonunuz yüksektir.

İşleri düzenlerken, sabahları daha önemli işlerle çalışmayı planlayın ve çok üretken olmadığınız öğleden sonraları için daha basit işleri bırakın. Erken vakitlerde daha fazla işi tamamladığınızda, bu durum size harika hissettirecek ve gün geçtikçe daha fazla rahatlamanıza izin verecektir.

2. Büyük Projelerle Başlayın

Kendi programınızı ayarlama durumu varsa, önemli işleri ve daha zor görevleri öğleden sonraya bırakmayın.

Gün içerisinde belirli işleri yapmak için kesintisiz ve net zamanlar belirleyin. Bu şekilde en verimli olduğunuz zaman dilimlerini daha iyi ayarlamanıza yardımcı olur. Günün erken saatlerinde düzenli olarak bir kenara bırakmak, özel dikkat gerektiren projeler üzerinde çalışmanızı sağlayabilir. Öğleden sonra ise biraz daha az dikkat gerektiren şeylere geçin.

Müşterilerinizin veya çalışanlarınızın yoğun çalışmaya geçmeden önceki ilk saatlerinde mutlu olmaları daha olasıdır. İnsanlar vakit geçtikçe yıpranma eğilimindedir, özellikle de başlangıçta uzun saatler çalışıyorlarsa veya bir projeyi önemli bir son tarihten önce bitirmeyi hedefliyorlarsa.

“Önce zor işleri yapın. Kolay işler kendilerini halledecektir. ” – Dale Carnegie

3. Nasıl Çalışacağınıza İlişkin Kurallar Belirleyin

Esnek çalışma günlerinde, nasıl çalışacağınıza dair sınırlar ve prensipler koymak faydalı olur. Bilgisayarınızı kapatmak ve bildirimlerin sesini kısmak için uygun bir saat ayarlayarak işe başlayın. Kesintisiz çalışma günlerinde sürekli olarak e-postalar gönderilirse gevşemek neredeyse imkansız olur. Başkalarının sizi belirli zamanlarda rahatsız etmemesini bilmesi için programınızın bazı bölümlerini engellemek, tüm enerjinizi yoğun saatlerinizde verimliliği en üst düzeye çıkarmaya olanak tanır.

Ayarladığınız süre ne olursa olsun, bunları ekip üyelerinize ve sizinle iletişime geçmesi gerekebilecek serbest çalışanlara veya iş ortaklarına iletin. Yani plan ve programlarınızı herkesle paylaşın. Bu şekilde, uygulama sırasında sizi rahatsız etmeden bir e-posta gönderebilir veya bir uygulamada size mesaj gönderebilirler.

İş günlerinizi verimli hale getirmek ve zamanınızı dengeli hale getirmek istiyorsanız, bunu planlamak sizin elinizdedir. Basit olsada bu değişiklikleri yapmaya kararlı olun ve programınız ne olursa olsun iyi yönetilen bir günün size getireceği avantajlarından faydalanın.

Kaynak

Dünyalite

Paylaştıkça çoğalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

DUNYALITE