Her Gün Motive Halde Olmanın 5 Yöntemi

Ne zaman neşeni kaybetsen, tekrar motive olmanın en kolay yolu tekrar deşarj olmak ve en baştan başlamaktır. Ancak bu durum bilgisayarlarda veya telefonlarda olduğu gibi mekanik bir durum değildir. İnsan mekanizması o şekilde çalışmaz.

Motive olmak için doğal yollar her zaman daha etkilidir. En son ne zaman bir mağazaya gittiğini ve bir kasiyerle konuştuğunu, sıradayken sana yardım eden çocuğu hatırla. Onların gülümsemesi sana iyi hissettirmedi mi? Bu insanlar seni pozitif enerjileri ile deşarj ettiler.

Ancak asıl problem, bunların yanında sana negatif enerjilerini veren ve seni depresyona sokan insanlarında bu hayatta olduğudur.

Bu konuda size birkaç tavsiye vermek isteriz.

1.İçindeki Kaynağı Keşfet

Kendinizdeki motivasyonu nerede bulabilirsiniz. Siz aslında tam bir ilham kaynağısınız. Bana inanmıyorsanız bu taktikleri denemelisiniz.

Aşağı düşmenin nedenlerini iyi düşünün. Aynı oyun gibi. Bu yarışta kazanmak için hangi stratejiye ihtiyacın var?

Bir diğeri ise, neden hata yapmış gibi hissediyorsun. Bu bir kariyer seçimi mi? Eski sevgilinle veya arkadaşlarınla yaşadığın sorunlar mı? Seni her zaman eleştiren patronun mu? Bu sorunları tek tek ele alın ve bir plan oluşturun.

İş yerindeki davranışlar ve kritikler hakkında insanlarla yüzleşin. Asıl nokta, senin motivasyonunu aşağı çeken durumların ne olduğunu ortaya çıkarmak.

2.Ted Talks Tarzı Konuşmaları Dinle

Motive olma konusunda hala içinde bir ilham rüzgarı bulamadın mı? Ted talks konuşmaları ilham konusunda en iyi doğal kaynaklardan biridir. Gerçek insanlar ve deneyimlerini içerir. Bu konuşmalar ilişikilerden, duygulara, öğrenime kadar tüm yolculukları ve tüm gerçeklikleri ile beraber çözümleride sana sunmaktalar.

Favorilerimden biri ise Adam Grant’ın “Verici misin, yoksa alıcı mı?” Bu konuşma hayatımın sadece bundan mı ibaret olduğu ve değişim isteği konusunda beni bir hayli düşündürdü. Eğer sürekli eleştiren biriyseniz alma ve verme konusunu dengede tutmaya çalışırsınız. “Eğer benim için birşeyler yaparsan, senin için bir şey yaparım”. Bu durum yaşamanın en güvenli yolu gibi görünebilir. Fakat sizcede en  etkili yöntem bu mu?

3.Başarılı İnsanlardan Öğren

Ted konuşmaları sıradan günlük rutinlerle ilgili olsada, gerçekten başarılı insanların konuşamalarını dinlemek ayrı bir konudur.

Dünyaya yön veren ve başarı ikonları belkide bizlerin yaşamasını ve nefes almamızı sağlıyorlar.

Jeff Bezos, Bill Gates, Jack Ma, Oprah Winfrey and Michelle Obama gibi ünlü kişiler etkileyici konuşmaları ile aslında kendi dünyalarını paylaşıyorlar.

Küçük kararlar ile karmaşık problemlerin nasıl çözüleceğini söylüyorlar. Asıl önemli şey ise, kendi korkularının ve zorluklarının nasıl başarı ile üstesinden geldiklerini aktarmalarıdır.

4.Öğretmeye Başla

İnsanlar öğretmenin asil bir meslek olduğunu söylüyor ama kimse size bunun motivasyonel yönünden bahsetmiyor. Sakin olsanız bile, hiçbir şey size bakan bir öğrenci gibi anında ruh halinizi aydınlatamaz.

Tam zamanlı bir öğretmen olmasanızda işeyerinde birine birşeyler öğretebilir veya çocuklarına bildiğin birşeyi gösterebilirsin.

Sen birine bir şey öğrettiğinde hem gerçekten öğreniyorsun hemde kendini keşfediyorsun. Bu sana yeni bir bakış açısı sağlarken aynı zamanda öğrenen kişi açısındanda probleme bakmanı sağlıyor. Belki seni aşağı çeken problemleri ve stres faktörlerinide bu şekilde keşfetmiş ve çözmüş olabilirsin.

5.Üstadlar ile Görüş ve Sor

Komik ya da ciddi, röportajlar, görüşmecinin içindeki kişiyi ortaya çıkarmak içindir, ancak iddiaya girerim, bu konuşmalar aynı zamanda kişinin insani tarafını da ortaya çıkartmaktadır.

Bu röpörtajlar görüşmeci gibi düşünmeni ve onların hayallerini anlaman için önemli bir güçtür. Motive olma konusunda gerçek hayattaki kişilerden iyi yapılanların neler olduğunu öğrenmek en iyi ders olabilir.

İlham alabileceğiniz kişileri bulun ve onlara en iyi oldukları konularda ve kariyerinin zirvesini nasıl sağladıklarını sorun.

Bu kişilerin paylaşacakları tecrübelere ve hislere şaşıracaksınız. Cevapları sizin motivasyonunuz olsun.

Kaynak

Başarısızlıktan Sonra Kendinizi Motive Etmek İçin Yapabileceğiniz 7 Şey
Takımı Motive Etmenin Basit ama Etkili 4 Yolu
Stresi Yönetmenin En Etkili 8 Yolu

Dünyalite

Paylaştıkça çoğalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DUNYALITE