Stoa Felsefesi: Yaşama Sanatı

Stoa Felsefesi. Stoacılık. Neden ve ne için yaşıyoruz? Bu soruyu düşündüğümüz bir çok an’ a sahip olmuşuzdur. Neden var olduğumuzu bilmek ve aslında neden var olmamız gerektiğini bilmek.

Sadece şu zamanın değil asırlardır merak edilmiş ve edilecek bir sorudur. Peki bu soru altında oluşturulmuş bir felsefe ile tanışmaya ne dersiniz?

Zenon, felsefeyi oluşturan bir tıpçı, ilaç tarifçisidir. Bir gün gemisinde yaşadığı kazada her şeyi denize kaptırınca duruma olan sakinliği şaşırtıcı görünür ve o farkındalığı “stoa felsefesi” ni oluşturur. Farkındalık ile oluşturulmuş olan felsefe bize neler söyler inceleyelim.

“Kaderi, başımıza gelenleri değiştiremeyebiliriz fakat nasıl davranacağımıza kendimiz karar veririz.”

Yaşamda bir çok ana şahit olurken her zaman durumu davranış ve tepkilerimiz ile yönlendiririz eğer doğru tepkiler verirsek evrende bize aynı şekilde karşılık verir. Biz yaşamın bize vermiş olduğuna sunduklarımız ile devam ederiz. Evrene, yaratıcımıza ve var olmuşlara iyi ve doğru olmakta kaldığımız sürece mutlulukta bizde kalır.

Mutluluğun kalışını sürdürebilirliğimiz de var olan “stoa felsefesi” derki; “Mutsuzluğun ana nedeni, mantık yerine işlerimize ve iç güdülerimize anlık yenilgilerdir” ve devam eder. “Biz yaşamayı beklerken hayat gelip geçiyor” der.

Her çağda, her canda temellik yaşamken dönemin ve dönemlerin felsefesi olması gereken “stoacılık” yaşamda olan herkese yaşamı öğretmekte temellidir.

Stoacılık temellerinde;

Öğren; (bilgelik) her zaman öğrenilecek bir şey vardır.

Ölçülü ol; (ölçücülük) ne kadar ölçülü davranırsan o kadar senin için iyidir.

Adalet; sana iyi olmayanlara dahi adil ol, sonuç her zaman güzel olur.

Cesaretli ol; her durumda cesaretli ol öğretilmektedir.

Temelleri dört esastan oluşan felsefe aslında doğru yaşayabilmenin temellerini göstermektedir. Bir çok dönemde unutulmuş olan yaşamın doğru şeklini stoacılık felsefesi ile doğruda tutmak hedeflenir. Kaçmış olduğumuz bir çok kavramı aslında hayatımıza bilinçlendirmeyi hedeflemiş bir felsefe türüdür. Farkındalığa sahiplik kaliteli ve doğru sonuçları verir.

Stoacılık; zamanın kıymetini bilmeyi, pişmanlıkları yaşamamayı, geçmişe takılmamayı, olumsuzlukta durmamayı bakış açısı ve fikirlere yön vererek, kendi öz farkındalığımızı yani kendimizi tanıyarak yaşamamızı mutluluk ile sürdürmemizi sağlayan bir felsefedir.

Eğer nerede ne yapmamız gerektiğini ne zaman neler ile karşılaşabileceğimizi biliyor olsaydık eminim ki hepimiz mutlu olacağımız şekilde yolumuzu seçerdik. Bilinmezlik ile anı yaşamakta olan zamanımızı en iyi kendimizi ifade edebilmek ve kontrol edebilme ile farkında olarak sürdürebiliriz. Olumsuzluğu hayatlarımızdan ne kadar çıkarırsak evrenin pozitif enerjisi bizimle olur. Nötr’den uzak duygu, düşünce ve yaşam biçimi pozitifin altında mutluluk, doğru bakış ve görüş, iyilikle devam ettirir.

Sahiplenmiş ve benimsenmiş stoacılık önce kendinden başlayarak tüm yaşam sahiplerini de hedeflemektedir.

Mutlu yaşam, tutku ve korku üzerinde mantığın ve düşüncenin eIde ettiği bir zaferdir. (Seneca)

Mutlu bir hayat için çok az şeye ihtiyaç var. Bu şeyler de zaten içimizde vardır. (Marcus Aurelius) söylemleri ile temelin her zaman öz farkındalık ve mutluluk olduğunu belirtmektedir. Eşitliğin var oluşunu benimsetir çünkü her şey nefes ile başlar ve bir nefes ile son bulur. Öz farkındalığı bilmek önemlidir çünkü senin hayatta ki amacını doğru şekilde bulmanı sağlar ve acele ettirmez. Her şey yaşanır. En güzelinden en kötü yaşantınıza kadar var oluşumuzun sebebidir ve bunları bilerek standartlaşmış kalıplar çerçevesinden dışarıya bakarak olmamız gereken ile yaşatan felsefedir.

Bizler var oluşumuzun nedenini sorgularken aslında kendimizi tanımaktan kaçınarak insanların farkındalığı keşfetmesi için çabalarız. Asıl olana kendimizden başlarsak sorumuzun da cevabını oluştururuz.  Gelecek ve geçmişte var olan sorunun temeli ile yaşamın en güzel halini oluşturmayı hedefleyen mutluluğu kavram harici yaşam biçimine dönüştüren stoacılık felsefesi der ki; çerçeveye uzaktan bakarsan farkı görebilirsin. Çerçeveyi oluşturan bizler için temeliniz de ki hedef mutluluk ise stoacılık felsefesi sizin yaşam biçiminizin en güzel yön vericisidir.

Ölümün var olduğu bu evrende geç kalınmış her şey üzücüdür. Siz ölümünde farkındalığı ile her anın tadını çıkarın.

İrem Demirense

Dünyalite

Paylaştıkça çoğalır.

Stoa Felsefesi: Yaşama Sanatı” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

DUNYALITE