Nasıl Daha Yaratıcı Olunur?

Yaratıcı olmak…

Beyindeki fonksiyonel işlemler bir şekilde yaratıcılığı tetikler. Etkilendiği ve beslendiği her şey onun tetiklenmesi için yeterlidir. Bu yüzden okuduklarınız, bulunduğunuz ortam ve çevreniz sizi yaratıcı olmaya hazırlar.

1.Farklı Ortamlara Girin

Farklı ortamlara girmek sizin farklı insanlarla tanışmanıza vesile olacaktır. Farklı insan demek değişik düşünce tarzları ile konuşmanız demektir. Sürekli Steve Jobs örneği verilir; Pixar ofisinde, tuvaletler binanın tam ortasında bulunuyormuş. Amaç ise değişik bölümlerde çalışan insanların birbirleriyle tanışma olasılığını arttırmak, bu sayede de daha yaratıcı bir ekibe sahip olmakmış.

2.Rutin İşleri Bırakın

Sürekli tekrar eden işler bir süre sonra ezbere yapıldığı için sizi farklı düşünmekten alıkoyar. Basit uğraşlarınızdan başlayarak bu duruma engel olun. Sol el ile çalışın, eve başka yoldan gidin, farklı yollar deneyin.

3.Görsel Hafızayı Geliştirin

Güzel nesnelere bakmayı alışkanlık haline getirin. Bu bir resim olabilir, takip ettiğiniz görsel bir markanın duvarı olabilir. Sizi besleyecek ve ruhunuza ilham verecek şeylere odaklanın.

Bunların yanında sezgisel zekâ, pek çok şeyi mantıksal zekâdan daha çabuk kavrar. Dış görünüşler ilk izlenim ve hafıza için önemlidir. Eğer siz şık bir adamsanız; o kişi, sizi muhtemelen hafızasında güzel bir yere oturtacaktır.

Bunun yanında görünüşü düzgün birinin ilk karşılaşmada yetersiz biri gibi algılanması neredeyse imkansızdır.

Dünyalite

Başarı: Entelektüel Olma, Samimi Ol
Başarısızlıktan Sonra Kendinizi Motive Etmek İçin Yapabileceğiniz 7 Şey
Başarıyı Yeniden Düşünmenize Yardımcı Olacak 6 Design Thinking Süreci
Paylaştıkça çoğalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DUNYALITE