Hollandalıların Niksen Felsefesi: Hiçbir Şey Yapmama Sanatı

Niksen Felsefesi…Hiç bir şey yapmamak? Bu cümle sizde neler hissettiriyor, sizde oluşturduğu etkiler nelerdir? Yaşamınızda hiç bir şey yapmadan geçen anlarınız bulunuyor mu ? Bu anların size verdiği duygular neler? 

Bu felsefeyi öğrenmeden önce kısa bir süre bu soruları cevaplandırıp düşünmeniz felsefeyi daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.

Soruları cevaplandırdıysanız şimdi gelin Hollandalıların bu felsefesini hep birlikte öğrenelim.

Bir insan hiç bir şey yapmadan durabilir mi?

Aslına bakarsanız zamanda bir çok kez bu anı oluşturuyoruz. Hatta bazen o kadar yoğun tempoda oluyoruz ki canımız hiçbir şey yapmamak istiyor. Bu anı oluşturduğumuzda dinleneceğimizi fark ediyoruz.

Danimarka’dan çıkıp gelen bu felsefe aslında bize kendimize zaman ayırmayı gösteriyor. Öylece boş bir zaman! 

Hiç bir şey yapmadan, düşünmeden geçen zaman anlamı taşıyan bir felsefe bu. Gündelik yaşamımızda ki tempodan kaçmamızı, stresten ve düşüncelerden kaçmamızı ve hatta bu anı sevmemizi sağlayan bir felsefe.

Bu an ile birlikte aslında farkındalığımızı oluşturuyoruz. Öz farkındalık, kendi benliğimiz. Bu felsefe bize öyle güzellikler sunuyor ki uygulamak için acele dahi edeceksiniz.

Felsefenin güzelliklerine bakacak olursak; zihnimiz dinlendirmek ile başlayıp üretkenliğimizi arttırması ile devam ederken stresi ve endişeyi de azaltarak bizi bir nebzede olsa hayattan ayırıp kendimize odaklandırıyor.

Bu felsefeyi uygularken bir şeye konsantre olmanıza gerek yok sadece temponuzu bırakıp öylece kendinizi koltuğunuza, yatağınıza ya da en rahat hissedeceğiniz alana geçmeniz yeterli.

Biraz tembellik gibi dursa da bu yoğun ve stresli hayatlarımızda sizce de buna ihtiyacımız yok mu?

Yoğun anlarınız da bir köşeye geçip öylece hiçbir şey yapmadan duruyorsunuz. Ne kadarda keyifli değil mi?

Düşüncesini bile keyif veren bir felsefe!

Kendinize bu zamanı oluşturduğunuzda söylediklerimin farkındalığını yaşayacaksınız. Hollandalılar bu felsefeye hayatlarında yer vermiş ve hep olumlu sonuçlar almıştır. 

Yoğun tempoda, stresi, endişesi bol hayatlarınızda bazen kenara çekilip hiçbir şey yapmadan durmak sizi dinlendirdiği kadar hayatlarınıza yeni pencereden bakma fırsatını da verecektir. 

Şimdi hiçbir şey yapmadan “Niksen Felsefesi’ ni” uygulama vaktidir. 

İrem Demirense

Dünyalite

Danimarkalıların Mutluluk Formülü: Hygge Felsefesi
Stoa Felsefesi: Yaşama Sanatı
İsveç’in Lagom Felsefesi: Mutlu Yaşamın Şifresi
Danimarkalıların Mutluluk Formülü: Hygge Felsefesi
Paylaştıkça çoğalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DUNYALITE