Gerçek Özgürlük Nedir?

Özgürlük…

Yeryüzünde yaratılan tek özgür varlık olan insan aslında çok fazla özgür olmaktan korkar. Çünkü sınırları aşmak ve kıyıdan uzaklaşmak onun için riskli olabilir.

Özgürlük içten gelen bir duygudur. Dış faktörlere göre değişmemelidir. Öyle insanlar vardır ki gördüğünüzde sizi enerjisi ile etkilerler. İşte onlar gerçek özgürlüğü kendi içlerinde keşfetmiş ender bulunan varlıklardır.

Özgür olmak aynı zamanda zordur. Sorumluluk gerektirir. Onu aldığında tamamen senindir ve başka birine o sorumluluğu veremezsin. Sorumluluk yüklenmek iyidir. Ondan kaçmak çözüm değildir. Onu ne kadar erken kabul edersen deneyimleyeceğin alanlarda daha hızlı tecrübe edinirsin. Bu tecrübe sana farklı kapıları açar. Bir süre sonra kendi sorumluluklarınla beraber farklı yollar yaratmaya başlarsın. Yaratım ne büyük bir mucizedir.

Arzu ve isteklerin olmadığı yerde özgür kalmak zordur. Onların olmaması seni durmaya ve hareketsiz bırakmaya mecbur kılar. İstek olmadığında sorumluluk alacak bir şey kalmaz. O seni hayatta tutan enerjidir. İsteklerin elbette olmalı ama takıntı haline gelmemeli.

Bazı insanlar ise arzularından dolayı özgür olduklarını sanırlar ancak onlar kendilerini isteklerine o kadar kaptırmışlardır ki bu özgürlük onları kendilerinin kölesi yapmıştır. Bir şeye karşı arzu duymak ona bağımlı olmamızı gerektirmemeli. Dengeli ve farkında bir ilişkisi olmalıdır.

Aklı olan bir kişi, bilinçaltını kontrol altına alıp onu tatmin ettiğinde ise özgürleşir. Ne kadar erken tatmin ederse bilinçaltı o kadar temiz ve içgüdülerine özgür hale gelir.

Dünyalite

Paylaştıkça çoğalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

DUNYALITE