Stresi Yönetmenin En Etkili 8 Yolu

Kaygı, engelleme, duygusal çöküntü ve gerginlik bu kelimelerin hayatımızda yerleri var. Hepsi bir çatı altında toplanan “stres” kelimesinin yansımalarıdır.

Yeni iş başvurumuzda, hoşlandığımız kişi ile ilk buluşmanın anında, bir sınava girişimizde ve bazen de hata yaptığımız anların yüzleşmesinde çoğunlukla kendisi ile birlikte olduğumuz bir tepkidir. Peki bu stresi kontrol altına alıp yönetebileceğimizi biliyor muydunuz?

stres

Yaşantımızın kaçınılmazı olan stresi nasıl yöneteceğimizi inceleyip, kendisi karşısında neler yapabileceğimizi öğrenerek kendimize yeni bir farkındalık daha oluşturalım.

Stresi yönetmenin bize faydaları nedir, bunların farkına varmak için bir alt satıra göz atalım;

1.İyi yönetildiğinde bizi harekete geçmeye davet eder.

2.Motive eder.

3.Tehlikelere karşı tetikte tutar.

4.Sağlığımız için bize yardımcı olur.

Stresi kontrol edemezsek neler ile karşılaşırız?

1.Başta öfke problemlerimiz artmaya başlar.

2.Sağlığımızın temellerinde olan uykumuzda düzensizlik oluşturarak uyku problemini doğurur.

3.Bağışıklık sistemimizi bozmak ile başlayarak mide, kalp – damar ve tansiyon hastalıklarına yol açar.

4.Psikolojik olarak yaşayacağımız bir çok hastalığı başlatarak madde kullanımlarına kadar itebilir.

Olumsuzluğu yaşamımızdan itmeye çalışırken başa çıkmayı bilmemiz gereken konulardan biri olan strese karşı duruşumuzu nasıl sergilemeyiz peki bunları biraz inceleyelim ve kendimize bir artı daha kazandıralım.

Öncelik ile stresin kaynağını belirlemeliyiz. Bu belirlemeyi nasıl yapabiliriz?

Profesörlere göre stresin iki temel kaynağı bulunmaktadır.”Değiştirebileceğimiz“ ve “değiştiremeyeceğimiz” yani yok edemeyeceğimiz kaynaklar. Bir günlük yaşantınızı ele alın gecenin sakin vaktinde kağıdın bir tarafına “değiştirebileceğiniz” diğer tarafına ise “değiştiremeyeceğiniz” stres nedenlerinizi maddeleme ile başlayınız. Değiştiremeyeceğiniz maddeler kısmı sizi korkutmasın her zaman durumun iki çıkış noktası vardır.

Şimdi maddelerinizi okuyarak ikinci yapmamız gereken duruma geçelim.

Eylem planınızı hazırlayın

Basitten zora gitmek durumu her zaman kolaylaştırır ve bizim amacımız stresi kontrol altına alabilmek ise önceliğimiz “değiştirebileceğimiz” kaynaklara karşı bu duruma karşı neler yapabileceğinizi analizlemek ile başlayın. Değiştiremeyecek olduklarınıza karşıda neler yapılabilir bunların analiz planlarını oluşturunuz. Bunları hazırlarken kısa-orta ve uzun vadeli planlar oluşturabiliriz. Küçük adımlarla başlamak hem kendimizde motive oluşturur hemde başarımızı görmeyi sağlar.

Stres çantanızı güçlendirin

Değiştiremeyeceğimiz kaynaklara sahip olduğumuz stres karşısında bunların gerçekten değiştirilmeyeceğine eminseniz onlarla barışın, saygı duyun ve sevmek için yöntemlerinizi oluşturun yani onlar ile yaşamayı öğrenmenin yollarını keşfedin. Bu durumda sizi motive edebilecek şeyleri doldurun çantanıza.

Kendinizi tanıyın

Her şey öncelikle kendimizi tanımakla başlar. Kendinize dürüst olun ve kendinizi sorgusuz ve suçlamadan tanıyın. Sizi neler mutlu eder? En çok neler yapmaktan hoşlanırsınız? Kim sizi gülümsetiyor? Kimlere vaktinizi değerlendirmeyi seviyorsunuz? Yapmak istediğiniz nedir? Sonrasında verdiğiniz cevaplar eşliğinde günlük yaşantınıza buna göre yavaş yavaş arttırmaya başlayın.

Hareketsizlikten kaçının

Stresli anınızda imkan sahibi iseniz kısa bir yürüyüş yapın. Meditasyon, yoga ya da spor yapın. Hoşlandığınız, sevdiğiniz insanlar ile kısa bir diyalog dahi paylaşmak sizi bu durumdan uzaklaştırmayı sağlar. Nefes egzersizleri ile bedeninize ve kendinize iyilik yapın ve kendinize uygun mutlaka bir spor aktivite edenin.

Nefes ile yaşayın

Doğru nefes ve bunu doğru kullanmak hücrelerden başlayarak kendimize şifa buluşturmamızda yardımcıdır. Stres anında basit bir nefes tekniği ile kontrol altına alabilirsiniz. Burnunuzdan beş saniye nefes alıp, üç saniye içerimizde tutup, altı saniyede vererek hem doğru düşünceyi ulaşmamızı sağlar hemde durum karşısında duruşumuzda yardımcı olur.

Zamanı doğru ve iyi planlayın

Stresin baş kaynaklarından görebileceğimiz “zamanı” iyi ve doğru planlayın. Zaman ile yarışmak yerine zamana eşlik etmeyi tercih edin. Günlük planınız da önceliği önemli işlerinize verin ve bunları yazın. Yazılı olarak görmek hem sizi motive edecek hemde düzeni oluşturmak günü değerlendirmeyi sağlayacak. Planda kalmanızı erteleyecek olağan dışı durumlarda ilk olarak nefes egzersizine başvurup yeniden plan oluşturun.

“HAYIR” kelimesine hayatınızda yer açın

Kendi ellerimiz ile yarattığımız stresin bir diğer temelide “hayır” diyememektir. Bu kelime ile özdeşin ve kabullenin, hayır diyebilmek sizi olası stresten kolayca kurtulmanızı sağlayarak sınırlarınızı belirler. Başta zor gelsede hayatınızda hayıra yer verdiğinizde ki değişimi fark edeceksiniz.

Sabırlı olun

Bu yolculukta en önemli olan şey kendinize sabırlı olmanızdır. Bu süreç devamlılık getiren bir süreç olduğu için sabrınızı kullanmanız gerekmektedir. Sabır sınırlarınız biraz daha hafif ise kendinize olumlama telkinleri ile yapabileceğinizi söyleyin. İşler istediğinizde yavaş ilerliyor gibi gözüksede kendinize karşı nazik olun.

Strese karşı temel yönlendirmeler haricinde çakralarınız ve evrenin enerjisinden destek alın. Stres ile baş etmenin en etkin yolu kendiniz ile olumlu diyaloglar kurmak ve sorunları tartışabilmekten geçer bu da demektir ki özfarkındalığınızı bilmenizdir. Kendinize dürüst ve açık olun. Yıkıcı tepkiler yerine, yapıcı tepkiler vermeyi deneyimleyin. Nefes egzersizlerinize güne uyanışınızla başlayın. Stres anında tekrarlayın. Kendinize vakit ayırdığınız anlarda sakin bir alana geçip düşüncelerinizi serbest bırakın ve dinleyin.

40 gün boyunca stresi bedeninizden ve çevrenizin enerji alanından uzaklaştırmak için 11 dakika boyunca; rahat bir pozisyonda oturun avuçlarınızı gökyüzüne doğru çevirin iki kaş arasında ki çakranıza odaklanın 8 kademeli nefes egzersizinize başlayın. 11. Dakika sonunda derin nefes alıp 5 saniye içinizde tutun ve yavaşça verin tekrar derin nefes alarak 15 saniyelik olarak durumu tekrar edin ve omuzlarınızı dairesel olarak hareket ettirerek meditasyonunuza son verin. Bu sayede enerji alanınızdan stresi uzaklaştırarak stres yöntemlerini daha iyi yapabilirsiniz.

Unutmayın stres; bizim ortaya çıkan durumlara karşı gösterdiğimiz tepkilerdir.

İrem Demirense

Dünyalite

Paylaştıkça çoğalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

DUNYALITE