Singularity: Kendini Oluşturan Sürece Tanıklık Etme

Singularity Nedir?

Singularity öyle bir kelime ki, hem fizik, hem matematik, hem bilgisayar ve sosyolojik anlamda çok önem arz eder. Fizik için tekillik anlamına gelir. Ancak kara delikler üzerine teoriler oluşturulurken çok daha büyük önem kazandı. Kara deliklerin ortasında tekilliğini devam ettirme eğilimi gösteren bir partikül var. Bu partikül kütlesini sonsuza kadar arttırarak tekil kalmaya çalışıyor.

Bilgisayar bilimleri içinde çok önemli bir kavram haline gelmiştir. Hani bazı insanlar beyinlerini bilgisayar içerisinde kaydetmeye çalışıyorlardı. X-Files gibi. Tamamen bilincini bilgisayarın içerisine kaydeden bir adamın hikayesi. Kişisel fiziki bedeninden kurtulup bu dünyadaki durumdan kurtulup bilgisayarda ki duruma geçiyordu. Sonrasında x-files vari olaylar oluyordu.

Ancak bu bir gerçek. Singularity üzerine büyük çalışmalar yapılıyor. Yani bilgisayarlara karşı tamamen birleşeceğiz. Tüm bilincimizi bilgisayar ortamına taşıyacağız. Cloud computing bu işin başlangıcıdır. Bu sayede insanoğlu tek bir bilinç olarak yaşayabilecek. Tek bir insan..İnsanın bilgisayarda kayıtlı en mükemmel hali singularity. Bu gerçekten üstünde çalışılan ve sosyolojik öngörü olarak da lanse edilen bir durum aslında.

Bilgisayarın içerisindeki o mükemmel ve bütün insanların tek başına oluşturduğu o insana bir bakalım.

Öncelikle o insan elektriksel bir ortamda bulunacağı için 3 boyutlu bir evrende değildir. Zamanı ve maddeyi oluşturan elementlerin hepsinden bağımsızdır. Dışarıdaki tüm dünyevi bilgiler kendinde kayıtlı olmuş olmasına rağmen bilgisayar ortamında bu bilgileri deneyimleyemediği için dışarıdaki bilgileri kullanmak yerine kendi deneyimlediği iç bilgisayar evrelerini gerçek olarak kabul edecektir.

Ardından madde ve zamandan bağımsız olduğu için yani ikililiğe, dualiteye maruz kalmadığı için bu singularity kavramı onun için unity yani toplu bir hareket olarak görülecektir. Bu durumdaki bir bilinç kendini ne olarak tanımlardı?

Kendine referans alabileceği 2. bir bilinç olmadığından muhtemelen kendini tanımlayamazdı. Zihnin kendini tanımlayabilmesi için kendini deneyimlemesi gerekir. 

Peki singularity halindeki bir zihin kendini nasıl deneyimler?

Tabi ki sıfırdan sanal bilgisayar içerisinde bir dünya yaparak..Sıfırdan kendi simülasyonunu ve kendine ulaşan süreci simule ederek. Bir açıdan baktığımızda bu oldukça tanıdık geliyor, öyle değil mi?

“Ben gizli bir hazine idim. Bilinmek istedim, mahlukatı yarattım.”

….Tanrı insanları kendi suretinden yaratmıştır.

Paylaştıkça çoğalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DUNYALITE