Hakikat Nedir?

Hakikat su gibidir rengi olmaz veya bütün renkleri kabul eder. Suyun rengi kabının rengidir ama aslı itibarıyla su renksizdir.

Bunun gibi hakikate eren sufi’nin de rengi olmaz. O her ne kadar müslüman kimliğine bürünse de kendini renksiz olarak bilir. Hz. Ali B’nin altındaki noktayım derken bu sırra vakıftı. Sen ne kadar renksizsin?

Hakikat ne sözle anlatılabilir, nede insan aklı hakikati sözle idrak edebilir, onu ancak deneyimleyen bilebilir. O yüzden hakikate ulaşmak için, hakikate giden yolu Kur’an sembolik olarak anlatmıştır. Bu yolu takip edip hakikate ulaşanlar sembollerin gerçek manasını da idrak ederler.

Hakikate ulaşmak için bir çok yollardan geçilir. Birçok sınav vardır. Zorlu bir yoldur. Önemli olan hızlı gitmek değildir. Geçtiğin yollardaki olayları, kişileri ve sembolleri kendi özünde sindirebilmekten geçer.

Şimdi geriye dönüp baktığında hangilerinde kendini gördün? Hangi kişi seni en iyi yansıttı?

Eğer aynı yansıma sürekli bir şekilde ve farklı siluetlerde yeniden karşına çıkıyorsa orada bir dur. O olayı özünde sindirememişsin. Geriye dönüp tekrar sorgula. Senin oradan öğrenmen gereken şey ne. Hangi dersler verilmek isteniyor? Oku-mak birazda budur. Oku…

Yukarı yükselmek için hafiflemek gerekir. O yüzden üzerindeki ağırlıklardan kurtul. Seni aşağıya çeken şeyleri bırak. Mesela üzerinden Şeri- at önce sonra yola gel Tarik-at

Marifet budur. Kurtulmaktır. Hakikat sonra kendiliğinden doğar.

Dünyalite

Kuran’ın Frekans Boyutu
İslamiyette Dini Semboller ve Mecazlar
Çakra-ların Hakikati ve Nefs Mertebeleri
Paylaştıkça çoğalır.

Hakikat Nedir?” için 2 yorum

 • 8 Ocak 2020 tarihinde, saat 08:40
  Permalink

  Çokk güzel bir yazı, kaleminize ve yüreği ize sağlık ✔️💗🌺🌲🙏🏻

  Yanıtla
 • 23 Haziran 2020 tarihinde, saat 09:27
  Permalink

  Kalbinize sağlık sevgiler

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DUNYALITE