Yoga ve Bilim

Yoga ve Bilim, bu iki kelimenin yan yana kullanılması bile ne kadar tezat geliyor. Öyle değil mi? Ancak ben hiç de öyle düşünmüyorum.

Eski ve değişmez evrensel yasalara sahip bir öğreti olan Yoga ile sürekli gelişen ve ilerleyen Bilim arasında amaç olarak pek de fark yok bence..

Her ikisinin de hedefinde gerçeğe ulaşmak var. Bilimin yolu maddesel sınırlamaların ötesine geçmek istemezken, Yoga tam tersi madde dünyasının sınırlarını geride bırakmanın yollarını sunuyor..

Bilim nesnellik sarmalında dönerken, Yoga sınırlamaların ötesine ulaşıp, derin bir sükunetle sonsuzlukta akıyor..

Yoga ve felsefe aynı soruları soruyor.. Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum? Yaşamın anlamı ne? Yoga yolundaki kişi; bilgi, kişisel çaba ve gelişim ile bu sorularına yanıt ararken, Bilim de benzer soruları madde üzerinden, deneysel bir mantığa dayandırarak cevaplamaya çalışıyor.

Oysaki meditasyon halindeki kişi, sezgi kanallarını serbest bırakıyor ve bilginin kendisine akmasına izin veriyor.. Zaten var olan düşüncenin spiritüel kaşifleri olan Rishilerden yola çıkarsak, bilgi sonsuzluk denizinde akıyor ve sezgi yoluyla yüksek farkındalıktaki kişilere ulaşıyor.

Madde dünyasındaki gerçekliğe ulaşmanın her yoluna saygı duyuyorum. Ancak bu iki yolun bir arada çalışması taraftarıyım. Yoga ve bilim arasında sağlam köprüler olması gerektiğini düşünüyorum. Bilim hayatımızın olmazsa olmazı ve bize gelişim getiren bir alan ancak aynı zamanda hatalar yaptıran, zaman zaman insanlığa felaketler doğuran da bir alan. Zihnini terbiye etmemiş ve gerçekliğe ulaşmamış bir insanın elindeki güç tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Dolayısıyla sadece aklın sınırlarını zorlamak yerine; zihni de denetim altına alıp, nefsi hırs ve arzulardan arınmış bir şekilde insanlığa gelişim yolunda ışık tutulması daha faydalı olacaktır. Bu şekilde insan gelişim yolunda daha sağlıklı , kalıcı ve tutarlı aşamalar kaydedebilir..

Özetle; soruların yanıtları belki de apaçık ortada. Ancak önemli olan; bütünlüğü hedef alan, ortak  bir çaba ile cevaplara ulaşabilmek..

Derya Güntaş

Dünyalite

Yoga, İslamiyet ve Tasavvuf
Göz Sağlığı için Göz Yogası ve Egzersizleri
Yoga Nedir, Tarihi ve Çeşitleri?
Paylaştıkça çoğalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

DUNYALITE