Jason Statham Revolver Filmi Spiritüel Değerlendirmesi (Tabanca)

Başrollerinde Jason Statham‘ın olduğu Revolver filminin spiritüel değerlendirmesini paylaşalım.

Filmin ana konusu ego üzerinedir. İlk sahne hapiste(dünya) hücresinde başlıyor. Sağında ve solundaki hücrelerde iki mahkum var. Bu kişiler aslında sağ beyin ve sol beyni temsil ediyor. Biri sayısal diğeri ise daha çok sezgisel düşünür. Kendisi bu iki mahkumun arasında hem satranç oynarlar hemde ikisinin problemlerini çözmeye çalışır.

Ego ve zayıflık arasında gizlenen “vicdan ıskalaması” kişiyi gerçek kendisiyle yüz yüze getirir. Daha başlarken filmde çarpıcı sözler karşımıza çıkıyor. Karanlık bir çukura düşmüş olsanız bile, kesinlikle zayıf noktanızı göstermeyin! Çünkü bunu her koşulda acımasızca kullanacaklar!

İnsanı kendi egosuyla korkutan, sıkıştıran en büyük şey zayıf noktamız. Daha zeki olmanın tek yolu senden daha zeki bir rakiple oynamaktır; Bu rakip sizi belki yenecek ama sonunda ister istemez sizi geliştirecek.

Diğer ikisi ile birlikte yedi yıl sonra tahliye olurlar. Dışarı çıktıklarında bu iki kişi peşini bırakmazlar, sağ beyin ve sol beyin şöyle der; Eğer bizim istediklerimizi yaparsan hayatta kalırsın yoksa çok az ömrün kaldı. Bu arada film boyunca iç sesi yani egosu durmadan konuşur ve rahatsız eder. Jason, istemeden de olsa sağ ve sol beyninin taleplerini yerine getirir. Egosu bu duruma devamlı itiraz eder.

Revolver filmindeki en güzel sahnelerden biri ise asansör sahnesidir. Sadece bu sahne için bile olsa izlenmeli. Egosuyla yüzleşir ve aralarında şöyle bir konuşma geçer. Ego derki; seninle 27 yıldır birlikteyim ve yanındayım. Sen ise onlarla yani hapisten yeni çıkan (özgür olan) arkadaşlarınla yeni tanıştın. Beni onlara tercih edemezsin.

Eğer istersem kendimi öldürebilirim ama sende ölürsün. Daha sonra kendine ateş eder ama tekrar ortaya çıkar.

Buradaki öğreti harikadır. Çünkü insandaki ego hiçbir zaman ölmez onu sadece kontrol altına alabilirsin. Kendi egosunu (şeytanını) kontrol eden kişi bütün egoları kontrol edebilir.

Filmdeki küçük kız çocuğu ise içimizdeki masumiyeti sembolize eder. Mr. Gold ise Tanrıyı temsil eder ve hiç kimse onu göremez, duyamaz ama o herkesi görebilir. Film bittikten sonra kapatmayın, sonrasında ego hakkında ünlü kişilerin sözleri yer alıyor.

Oyuncu: Jason Statham

Yönetmen: Guy Ritchie

Anday Yolaç

Dünyalite

Interstate 60 Filmi Spiritüel Değerlendirmesi (Otoban 60)
Matrix Filmindeki Tasavvuf Felsefesi
Gerçek Benliği Tanımak: İd, Süper Ego, Ego ve Sen
Paylaştıkça çoğalır.

Jason Statham Revolver Filmi Spiritüel Değerlendirmesi (Tabanca)” için 7 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

DUNYALITE