Hayatın Özeti

Hayat bu, kiminin katili; kiminin maktulü yapar insanı, ama illa ki yaşattığını yaşamadan almaz canını. Hiçbir hesap sonraya kalmaz. İnsan önceleri kendine yapılanları affetmeye çalışırken, bir bakar ki es geçmiş kırdığı insanların affına sığınmayı.

Kendini, canını yaktığı insanın yerinde bulunca anlar başkasının canını ne kadar da çok acıttığını. Sessiz bir hesaplaşma başlar yine; kendinden kendine doğru.

Adalet yok değil; var, ama bizim bildiğimiz gibi işlemiyor. Sen birine çok değer verdin diye o da sana aynı derecede değer vermiyor, bir işe çok emek harcadın diye başarıyla ödüllendirilmiyor, illaki sevdiğin seni sevmiyor. Çünkü insan kendini çok seveni de bazen eşit sevemiyor. Verdiğin de aldığın da başka bir surette geri dönüyor sana. Sınav bu ya; alışıyorsun hayatın istediğin gibi olmamasına, sonra da istememeye alışıyorsun.

Bir iç yolculuk başlıyor. Önceleri hep başkalarını suçlarken kendine dönüp bakmaya başlıyorsun. Artık başkasının canını bilerek yakmaya korkar oluyorsun. Eleştirmeye, yadırgamaya, yargılamaya dilin varmıyor. Susuyorsun. Önce dilin susuyor sonra kalbin; en son aklın ve düşüncelerin. Alışık çünkü seninle birlikte bilmem kaç senedir yaşamaya, aynı şekilde düşünmeye, hatta hayatla inatlaşmaya. Gerçeği önce duyarak, sonra görerek yaşıyorsun; sonra bir bakmışsın gerçeğin ta kendisi olmuşsun.

Kendini bulmaya başladın mı bir kere, kimse için, hiçbir şey için değişemiyorsun artık.

Yalan söyleyemiyorsun mesela. Gerçeği duymaya tahammülü yoksa eğer gitsin diyorsun; korkmuyorsun kaybetmekten, yalnız kalmaktan.. Seni anlayacak olan tek kelime etmesen de anlıyor, seni anlamayacak olan dünya kadar dil döksen senden yüz çeviriyor. Hayatın oyunu yine değişmiyor… .

Senelerce kendini var etmek için yaşayıp sonra yavaş yavaş kendini yok etmeye başlıyor insan. Merhametinden öfkesini yok ediyor, sevgisinden dilinden çıkacak kelimeleri. Kendini tanıdıkça hayatı anlamaya başlıyor insan. Her şey yavaş yavaş yerli yerine oturuyor. Sen yok olmaya başladıkça hayatın aslında hep seni korumak için, seni var etmek için işlediğini anlıyorsun.

Yeniden doğup sil baştan yaşıyorsun.

Selda Kırkan

Dünyalite

Paylaştıkça çoğalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

DUNYALITE