Zamansız Ölümsüzlük Arayışı: The Fountain

Yapımı 2006 yılına ait olan The Fountain filmi hala en az bilinen ve değeri tam olarak bilinememiş filmlerden biridir.

Filmin konusu ve içerdiği sahneler hakkında net bir fikir söylemek mümkün değil. İzleyen hemen hemen herkesin kendince yorumladığı ve anlamlar çıkardığı film hakkında görüşlerimi elimden geldiğince sade anlatmaya çalışacağım.

Film üç farklı zaman biriminde-geçmiş, bügün ve gelecekten üç ayrı hikaye sunuyor izleyiciye. The Fountain bir adamın sevdiği kadını kurtarmak için başından geçen bin yıllık serüveni konu alıyor.

Filmin 16.yüzyılda geçen kısmı İzzi karakterinin yazdığı kitaptan ibarettir. İspanyayı ve kraliçeyi kurtarmak için ölümsüzlük verdiği sanılan efsanevi bir çeşmenin arayışına çıkar. Diğer yandan günümüzde tıp araştırmacısı olan bir  bilim adamı Tommy karısını ölümcül hastalıktan kurtarmak için bir ilaç aramaktadır. 26. yüzyılda ise Tom hava kabarcığı içinde yaşlı bir ağaçla seyahat etmektedir.

Aşkı ve ölümsüzlüğü arayan üç hikaye filmde kesişiyor. Sevdiği kadını kurtarmak için her yüz yılda farklı mücadeler veren Tommy bir türlü ölümü kabul edemez. Tommy ölümün bir hastalık türü olduğunu ve onun çözümünü bulacağını zannederken, karısı İzzi ölümün yaradılışın parçası olduğunu düşünür. Yazdığı kitapta Mayaların fikrine dayanarak Şibalba adında altın renkli, ölmekte olan bir yıldızdan bahseder. Ölü ruhların doğduğu yer.

Aslında filmde gösterilen kraliçe İzzinin kendisi, İspanya toprakları onun vücudu, düşman olan Engizisyon baş hakiminin ise tümör olduğunu varsayabiliriz.

Hastalığı sonucu kitabını bitiremeyen İzzi, tamamlaması için kocasına verir. 26.yüzyılın Tommy’nin iç dünyası olduğunu düşünebiliriz.

“Bedenlerimiz, ruhlarımızın hapisanesidir. Derimiz ve kanımız, tutsaklığımızın demir parmaklıklarıdır. Yine de korkmayın. Et çürür. Ölüm, her şeyi küle çevirir ve böylece ruhu serbest bırakır.”

Eğer izlemediyseniz kesinlike tavsiye ederim. İzleyenler ise bu bakış açısı ile tekrar izleyip farkındalıklarını arttırabilirler.

Vizyon Tarihi: 2007

Yönetmen: Darren Aronofsky

Oyuncular: Hugh Jackman, Rachel Weisz, Ellen Burstyn..

Tür: Bilim Kurgu, Romantik, Fantastik

Ülke: ABD

Sona Hacıeli

Paylaştıkça çoğalır.

Zamansız Ölümsüzlük Arayışı: The Fountain” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

DUNYALITE