Çakra Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

Çakra Nedir?

Çakralar konusu gerçekten çok önemlidir, yapılan bilimsel araştırmalalarda da çakraların hormonal salgı bezlerinin ve büyük sinir ağlarının üzerinde olduğunu ve bunlara bağlı organları etkilediği ispatlanmıştır. 

Çakra Nedir? Çakra Nasıl Tedavi Edilir?

Bize hep fiziksel bedenimiz anlatılırken enerji bedenimiz hiç öğretilmedi. Fiziksel bedenimizde olan bir rahatsızlığın kaynağının enerji bedenimizdeki çakraların dengesiz çalışması veya kapalı olmasından kaynaklanmaktadır. Bunun dışında ruhsal rahatsızlıklarımızda çakralarımızın çalışma şekliyle alakalıdır.

Sorunu çözmek yerine farklı yöntemler kullanarak duygularını bastıran bir nesil yetişmektedir. Sorunlar bastırılmış potansiyelimize işaret etmektedir. Hatırlayalım, her zorluğun ardından fışkıran yaratıcılık ve yetenekle gelişimimiz devam etmektedir.

Sanskrit dilinde  tekerlek, çark gibi anlamları vardır. Enerji bedenimiz üzerinde fiziksel bedenimize denk gelen 7 adet çakramız vardır.

Bedenimiz aura adını verdiğimiz bir enerji tabakası  ile çevrilidir,  bu alan sağlıklı bir insanda 17-18 metreye kadar genişler.

Çakralar aurayı besleyen psişik enerji merkezleridir ve girdap gibi saat yönünde dönerler.

Şimdi çakralarımızı yakından tanıyalım.

Çakra Çeşitleri

Kök Çakra (1. Çakra)

Temel çakra, Muladhara çakra, dünya çakrasıdır.

Renk : Kırmızı

Element : Toprak

Yetenek : Hayatta kalma, yaşam amacını bulma

Duygusu : Kabullenme, masumiyet, doğru yönü bulma.

Bulunduğu Yer :  Kuyruk sokumu, üreme organları ve makat arasında bulunur.

Aroması : Sedir Ağacı ve Karanfil

Yiyecekleri : Kırmızı et, kırmızı sebzeler, toprak altında yetişen sebzeler (turp, havuç, kereviz, şalgam, pancar..)

Dengedeyken:  Sabırlı, şefkatli oluruz, dünyayı severiz, korkular gider, güvende hissederiz, pişmanlıklar gider, masum ve saf hissederiz.

Dengesizleştiğinde:  Korkular tarafından yönetiliriz, kemik ağrıları, kabızlık, aşırı şişmanlama veya zayıflama meydana gelir. Aidiyet hissi kaybolur, hırsların esiri olunur, duygular kontrol edilemez, zihin sürekli aktif olduğu için kalbin açılmasını engeller, içe kapanıklık, kendi varlığını hiçe sayma gibi durumlar baş gösterir.

Kök çakramız tüm korkuların merkezidir ve dünya ile bağlanmamızı sağlar. Eril ve dişil enerjiyi dengeler. İlk 3 çakranın enerjisi burada birleşir. İlk önce bu çakranın açılması ve dengede olması gerekir. Çakraların tamamı birbiri ile iletişim halinde çalışır.

Kök çakrası dengeli çalışmıyor, 2. çakra olan sakral çakra dengede ise yukarıya doğru enerjiyi bu çakra taşıyacağından daha fazla çalışıp genişleme yapar, bu aşırılıktan dolayı  cinsel isteksizlik veya aşırı cinsel istek duyulabilir.

Kök Çakrayı Açmak İçin Ne Yapılır?

 • Lam mantrasını meditasyon oturuşundayken 7 defa söyleyebiliriz. (Nefes al ve nefesini verirken tüm nefes boşalana kadar  laaaaammmmm diye nefes ver)
 • Müzik notasındaki ‘Do’ sesini 7 defa söylemek. (Nefes al ve nefesini boşaltırken doo diye nefes ver)
 • Yoga yapmak.
 • Nefes egzersizleri ile açılır.
 • Toprakta çıplak ayak yürüyüş yapmak, ağaca sarılmak ve meditasyon yapmak.

Sakral Çakra (2. Çakra)

Pelvis çakra, Swadistana çakra olarak da bilinir.

Renk : Turuncu

Element : Su

Yetenek : Yaratıcılık

Duygusu : Arzulamak

Bulunduğu Yer :  Kadınlarda klitorisin üstü, erkeklerde cinsel organın 2 parmak üstünde yer alır.

Aroması : Yasemin, Gül, Sandal

Yiyecekleri : Turuncu renkli meyve ve sebzeler, kuruyemişler, tüm sıvı gıdalar ve içecekler, keten tohumu.

Dengedeyken : Yaratıcılık, üretkenlik, aile kurma, imgeleme yeteneği, karşı cins ile iyi ilişkiler, kendisi ve başkalarıyla barışık olur, hayalgücü iyi olur.

Dengesizleştiğinde : Cinsel sorunlar, cinsel organ hastalıkları, kalça ve bel ağrıları, kan hastalıkları meydana gelir, üretkenlik olmaz, güzelliklerden çok sorunları görürüz, kindarlık başlar, kendimizi ve başkalarını bağışlamakta güçlük çekeriz.

Aşırı tutucu insanlar kök, sakral ve mide çakra arasına sıkışıp kalırlar ve zihinden çıkamazlar.

Sakral çakramız saf bilginin enerjisini taşır, cinsel kimliği ve cinsel arzuları bastırılmış herkes bu bilgiden uzaklaşır. Yaratıcı ve içseldir. Birey olma, kimlik kazanma, içsel yolculuk yapma ve öze ulaşma özelliklerine sahiptir. Yaşama dair her arzu için bu çakranın dengede olması gerekir. Arzu, istek olmazsa hareket olmaz, hareket olmazsa dönüşüm meydana gelmez.

Sakral Çakrayı Açmak İçin Ne Yapılır?

 • Vam mantrasını meditasyon oturuşundayken 7 defa söyleyebiliriz. (Nefes al ve nefesini verirken tüm nefes boşalana kadar  vaaaaammmmm diye nefes ver)
 • Müzik notasındaki ‘Re’ sesini 7 defa söylemek. (Nefes al ve nefesini boşaltırken reeeee diye nefes ver)
 • Yoga yapmak
 • Nefes egzersizleri ile açılır.
 • Dengeli bir cinsel yaşam sürmek, yüzmek, sık duş almak, ayakları suya sokmak, sanatsal çalışmalarla ilgilenmek.

Solar Pleksus Çakrası (3. Çakra)

Karın çakrası, Manipura çakra, mide çakrası olarak da bilinir.

Renk : Sarı

Element : Ateş

Yetenek :  Sezgi

Duygusu : Kararlılık

Bulunduğu Yer :  Göbek deliğinin iki parmak altında bulunur.

Aroması : Ylang Ylang, Bergamot

Yiyecekleri : Meyve ve sebze suları, çiğ yumurta.

Dengedeyken : Cesaret, kendinden emin olma, irade, farkında olma ve güç, denge ve huzur ile temsil edilir.

Dengesizleştiğinde : Mide ülseri, karaciğer hastalıkları, sindirim bozuklukları, diyabet, öfke, alerjiler, ince bağırsak sorunları baş gösterir. Bencil, hükmedici, kendini beğenmişlik görülür.

Dengelenmesi kolay olduğu gibi en kolay dengesizleşen enerji merkezimizdir. Özsaygı merkezidir, hayatın kontrolünü ele alma, hakkını arama gibi konularda bize yardımcı olan güç merkezimizdir.

Özellikle güneş tutulmalarından etkilenir,  tutulmaya bağlı mide ağrıları çekebiliriz.

Mideniz dengedeyse daha sağlıklı beslenirsiniz. Sizinle iletişim kurmaya başlar, siz bunu farketmeye bilirsiniz. Canım şunu çekti dediğinizde bu sinyal midenizin sizinle telepati kurma şeklidir.

Solar Pleksus Çakrasını Açmak İçin Ne Yapılır?

 • Ram mantrasını meditasyon oturuşundayken 7 defa söyleyebiliriz. (Nefes al ve nefesini verirken tüm nefes boşalana kadar  raaaaammmmm diye nefes ver)
 • Müzik notasındaki ‘Mi’ sesini 7 defa söylemek. (Nefes al ve nefesini boşaltırken miii diye nefes ver)
 • Yoga yapmak
 • Nefes egzersizleri ile açılır.
 • Oruç tutmak, yürümek, su içmek, dans etmek…

Kalp Çakrası (4. Çakra)

Göğüs, Sevgi, Anahata çakra, Özümüzün bulunduğu yer.

Renk : Yeşil

Element : Hava

Yetenek :  Sevecenlik, şefkat, sevgi, ve muhabbet.

Duygusu : Sevgi

Bulunduğu Yer :  İki gögsün tam ortası

Aroması : Gül, Melisa, Turunç, Bergamot

Yiyecekleri : Vegan beslenme sistemi, yeşil sebze ve meyveler.

Dengedeyken : Dengeli ve koşulsuz sevgiyi keşfetmeye başlarız,

Dengesizleştiğinde : Kalp krizi, akciğer yetmezliği, tansiyon, bronşit gibi hastalıklar meydana gelir. Merhametsizlik, vicdansızlık, panik atak, kendine acıma, sevilmeye layık hissetmeme gibi duygular açığa çıkar.

Neden hiç bir şey istediğim gibi gitmiyor?

Neden hep kötü şeyler başıma geliyor?

Bu soruların cevabı bu çakranın verdiği enerjide gizlidir.  Kendinize verdiğiniz sevgide eksiklik var demektir.

Kendinize şunu sorun en çok sevdiğim şey ne?

Cevabınız kendiniz değilse hiç bir şeyin değeri ve önemi kalmaz. Kendinizi olduğunuz gibi kabul edin ve sevin. Keşkelerin ve pişmanlıkların hepsini geride bırakın. Biz dünya okuluna öğrenmeye geldik, öğrenme sürecinde yapılan hiç bir şey hata değil, kazanımdır.

Yalanlar kalp çakrasını hızlandırırken, size inanılmaması durumu da yavaşlamasına neden olur. Olması gerekenden daha hızlı çalıştığında korku, heyecan ve endişe oluşur. Bu hızlı artış sizin manyetik alanınızı da etkilediği için yaşamınız ve çevreniz de buna bağlı olarak değişir.

İnanç enerjisi çok yüksek bir enerjidir, bu nedenle sürekli doğruyu söylemeye çalışmalı ve kendimizi ifade ettiğimizde bize inanacak insanları etrafımızda tutmalıyız. Böylece kendi varlığımız önemli ve değerli olacaktır, böylece kendimize bağışlayıcı ve affedici oluruz.

Kendine şefkat ve bağışlayıcılık geliştiremeyen birisi başkasını affetmekte zorlanır ve sürekli bağımlı ilişkiler yaşar. Dolayısıyla ona zarar verdiği halde kopamadığı o ilişkilerin kurbanı olur.

Kalp Çakrasını Açmak İçin Ne Yapılır?

 • Yam mantrasını meditasyon otoruşundayken 7 defa söyleyebilriz. (Nefes al ve nefesini verirken tüm nefes boşalana kadar yaaaaammmmm diye nefes ver)
 • Müzik notasındaki ‘Fa’ sesini 7 defa söyleyemek. (Nefes al ve nefesini boşaltırken faaa diye nefes ver)
 • Yoga yapmak.
 • Nefes egzersizleri ile açılır.
 • Gülmek, kahkaha atmak, sarılmak, sevdiğiniz insanlarla vakit geçirmek..

Boğaz Çakrası (5. Çakra)

İletişim çakrası, Vishuddha çakra.

Renk : Turkuaz Mavisi

Element : Eter

Yetenek :  Doğruluk

Duygusu : İç sesimiz

Bulunduğu Yer :  Boğaz ile boyun arasındaki çukurda bulunur.

Aroması : Adaçayı, Okaliptüs, Papatya

Yiyecekleri : Deniz yosunları, mavi fasulye, yaban mersini.

Dengedeyken : Açıklık ve dürüstlükle kendini ifade etmek, iyi bir konuşmacı olmak, kedine güveni tam hisseder.

Dengesizleştiğinde : Şiddetli öksürük, boyun ağrıları, ses kaybı, görme ve işitme bozuklukları, cilt renginde değişim, tiroid, nodül gibi hastalıklar meydana gelir. Yalana eğilimlilik, kekemelik, topluluk önünde konuşamama, acelecilik, memnuniyetsizlik gibi duygular oluşur. Argolu konuşma, şiddete eğilimli olma gibi durumlar açığa çıkar.

Çevrenizde omuzları kalkık başı içe gömülü birileri varsa bu kişinin boğaz çakrası tıkalı veya dengesiz olduğunu anlayabilirsiniz. Genelde ukala olurlar, iç seslerine güvenmedikleri için konuşmalarında samimiyet yoktur, kırıcı ve düşüncesizce konuşurlar.

Boğaz çakrası ses tellerimizi kontrol ettiği için, konuşmalarımıza ve konuşma şeklimize dikkat etmemiz gerekir. Yerinde ve zamanında konuşmak en doğrusudur. Bir çoğumuz karşısındakini kırmamak için konuşmamayı, içine atmayı tercih ediyor. İçimize attıklarımız bizi zehirler, hasta eder. Kelimeler ve ses bir enerjidir, ifade bulmak ister. Kendimizi ifade etmenin yollarını aramalıyız. Kendimizi güzellikle ve sevgiyle ifade edebiliriz.

Karşınızdaki sizi anlamıyor ama sizin de konuşmanız, boşaltmanız gereken bir enerji varsa alın fotoğrafını karşınıza anlatın veya yazın sonra yakın ama lütfen içinize atmayın.

Boğaz Çakrasını Açmak İçin Ne Yapılır?

 • Ham mantrasını meditasyon oturuşundayken 7 defa söyleyebiliriz. (Nefes al ve nefesini verirken tüm nefes boşalana kadar  haaaaammmmm diye nefes ver)
 • Müzik notasındaki ‘Sol’ sesini 7 defa söyleyemek. (Nefes al ve nefesini boşaltırken sooool diye nefes ver)
 • Yoga yapmak.
 • Nefes egzersizleri ile açılır.
 • Şarkı söylemek, sosyal paylaşımlarda bulunmak, sözlü oyunlar oynamak, oyunculuk yapmak..

Göz Çakrası (6. Çakra)

Alın çakrası, Ajna çakra.

Renk : İndigo Mavisi

Element : Işık

Yetenek :  Sezgi, tamamını görebilmek.

Duygusu : Algılamak

Bulunduğu Yer :  İki kaşın ortasının biraz üstü.

Aroması : Sandal, Menekşe

Yiyecekleri : Mor renkli yiyecekler, taze ve pişmemiş gıdalar.

Dengedeyken : Entellektüel bakış açısına sahip oluruz, affedici ve şefkatli oluruz, içsel ve dışşsal olarak dingin hale geliriz.

Dengesizleştiğinde : Araç tutmaları, dengede durma sorunları, fobiler, zeka sorunları gibi hastalıklar meydana gelir. Kendine güvensizlik, depresyon, gelecek korkusu, yalnızlık hissi, zihinsel karmaşa, bunalım, unutkanlık ve şizofreni gibi durumlar oluşur.

Gerçek şifanın iki kaynağı vardır. Biri sevgi, diğeri affetmek. Bu aşamadan sonra dünyayı farklı bir gözle görmeye başlarız. İlahi bağlantıyı algılama ve farkındalığa ulaşma gerçekleşir. Her şeyin enerji olduğunu farkederiz, matrix kırılmaya başlar, sezgiler kuvvetlenir, duru görü yeteneği gelişir.

3. gözünüz açıksa gözleriniz kapalıyken, gözünüzün önüne mor, lacivert simli renkler, gökkuşağı renkleri gelmeye başlar,daha sonra bu renk açılır ve beyazlaşır.

Göz Çakrasını Açmak İçin Ne Yapılır?

 • Ksam mantrasını meditasyon oturuşundayken 7 defa söyleyebiliriz. (Nefes al ve nefesini verirken tüm nefes boşalana kadar  ksaaaaammmmm diye nefes ver)
 • Müzik notasındaki ‘La’ sesini 7 defa söylemek. (Nefes al ve nefesini boşaltırken laaa diye nefes ver)
 • Yoga yapmak.
 • Nefes egzersizleri ile açılır.
 • Şehir yaşantısından uzaklaşmak, inzivaya çekilmek, sessizleşmek..

Taç Çakra (7. Çakra)

Tepe çakra, Sahasrara çakra.

Renk : Mor, Altın Sarısı, Beyaz

Element : Tüm elementlerin birleşmesi

Yetenek :  Ruhsallık, ilahi bağlantıyı sağlamak.

Duygusu : Huşu

Bulunduğu Yer :  Kafatasının en üst noktasıdır. Bebeklerde bıngıldak kemiğinin oluştuğu bölgedir.

Aroması : Lavanta, Gül Ağacı, Sandal ve Lotus Çiçeği

Yiyecekleri : Nar, kızılcık ve hurma. Çok sıvı az katı gıda ile beslenmek

Dengedeyken : Bellek ve ego yok olur. Masumiyet gelir.

Dengesizleştiğinde : Kemik, eklem ve kas ağrıları, akıl ve sinir hastalıkları, uykusuzluk, baş ağrısı, aşırı duyarlılık, depresyon. Acı, ıstırap, keder, açgözlülük, üstünlük duygusu açığa çıkar.

Tüm çakralar açıksa, tepemizde bir lotus çiçeği açılır. Evrensel ilahi güç ile iletişim başlar. Her şey anlam kazanır. Ol’ma hali, bilme hali gelir. Evrenden kozmik enerji almaya başlarız. Taç çakra tamamen açıldığında tekrar kapanmaz, lekeler veya daralma olabilir.

Taç çakramız açık olduğunda bir nevi anten görevi görür ve öğrenmek istediğimiz bir konu bize mıknatıs gibi çekilir. Telepati yeteneği çok açık olur. Yaratımlarımız çok çabuk gerçekleşir. Yaşamımız anlam kazanır, daha önce pastanın dilimini görürken, artık pastanın tamamını görürürüz. Olay örgüsündeki muhteşem planı, yüksek idareyi farkederiz. Bağımlılıklar biter ve her şeyden özgürleşiriz. Tam ve bütün hissederiz.

Taç Çakrasını Açmak İçin Ne Yapılır?

 • Aum mantrasını meditasyon oturuşundayken 7 defa söyleyebiliriz. (Nefes al ve nefesini verirken tüm nefes boşalana kadar  auuummmmm diye nefes ver)
 • Müzik notasındaki ‘Si’ sesini 7 defa söylemek. (Nefes al ve nefesini boşaltırken faaa diye nefes ver)
 • Yoga yapmak.
 • Nefes egzersizleri ile açılır.
 • Oruç tutmak, ibadet etmek, dua etmek, su içmek, dinlenmek, uyumak.

Namaste

Mehtap Sağıroğlu

Dünyalite

Paylaştıkça çoğalır.

Çakra Nedir, Çeşitleri Nelerdir?” için bir yorum

 • 29 Temmuz 2019 tarihinde, saat 04:17
  Permalink

  Cok faydali bir yazi olmus. Emeginize saglik.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

DUNYALITE