İçteki Mürşidi Bulmak

Esas mürşit insanın içindedir. Dışarıdaki mürşit ise ona ayna olandır.

Mürşidin olgunlaştırıcı etkisi lafsız sözsüz müridin içinde vücut bulduğu taktirde buna “himmet” derler. Bu durum zaman içinde vuku bulur hemen olmaz.

İnsanın kendini bilmesi bir olgunlaşma temayülüdür. Avamın din anlayışı ise çocuk anlayışıdır. İşte bu çocukluktan kurtulup olgunlaşma sürecine girmeye de “tarikat” derler. Bu olgunlaşmaya vesile olan şahsa da mürşit denir. İşin aslından perdeli olanlar mürşide ancak hizmet ederler daha ötesi yoktur.

İlkokulda öğrendiğimiz matematikle, yüksek öğretimdeki matematik problemini çözemeyiz ve yüksek öğretimdeki matematik öğretmenine ben bunu anlamıyorum böyle bir ders yok diyemeyiz değil mi? Matematiğin en karmaşık ve en basit düzeyi her zaman vardır. Hangi derecesini anlayabildiğimiz bizim bilgi düzeyimize bağlıdır. Bilgimiz arttıkça anlayışımız değişir.

Ancak her dersi deneyimlemiş ve belli zorluklarını görmüş bir öğretmeni ve yol göstericisi vardır. Bu hayatın her aşamasında böyledir. Senin bilmen gereken hangi aşamada olduğun yani kaçıncı sınıfa gittiğindir. Soru çözmek daha zevkli hale gelecektir.

Sistemde, hak eden kişiye hakkını vermemek, hak etmeyene de, hak ettiğinden fazlasını vermek, aslında ona zulüm etmektir.

Son olarak Lao Tzu derki; “Bilgiye ulaşmak için, her gün bir şeyler ekleyin. Bilgeliğe ulaşmak için ise her gün bir şeylerden(şartlanmalardan) kurtulun.”

C.Thadess

Dünyalite

Paylaştıkça çoğalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DUNYALITE