En İyi Rehber: Kendi Aklın

Tam olarak anlamadığımız bir evrende, tam olarak anlamadığımız bir bedende, tam olarak anlamadığımız bir akılla bu hayatı yaşamaya çalışıyoruz…

Yaşam bu şekliyle oldukça karmaşık ve hatta daha da tehlikelisi oldukça belirsiz. Bu belirsizlikte kişi, neyi neden yaptığını bilmeden hayatında savrulma ve en sonunda derin bir kaybolma hissiyle boğuşma riski taşır.

Nerede neyi arayacağını bilmeyen kişi, tüm iyi niyetiyle kendi içinde sorgulama yapsa da, aradığı cevaplara ulaşmakta güçlük çekeceğinden veya bulacağı cevaplardan tatmin olmayacağı için, bu sorgulama kişide yorgunluk ve bezmişlik hali yaratabilir. Aynı bilmediği bir süpermarkette aradığı ürünü bir türlü bulamayan kişi gibi…

”Kafamın içi kazan gibi’’, ”şu zihnimi bir susturabilsem keşke’’ gibi serzenişler aslında verimsiz yapılmış sorgulamaların sonucudur.

Bunun iki nedeni olabilir:

1- Kendi doğasını bilmeden cevapları yanlış yerde aramak. (Bir süpermarkette temizlik ürünlerini kasap reyonunda aramak gibi.)

2- Ne aradığını bilmemek ancak kendini aramak zorunda hissetmek. (1-2 şey almak için süpermarkete gidip, acaba şunları da alsam mı diye reyonların arasında kaybolmak gibi.)

Aslında etkili soruların doğru yerde kullanılacağı verimli şekilde yapılacak bir sorgulama kişiyi bu karmaşadan ve bu yorgun halden çıkartabilir.

O yüzden iyi bir rehberliğe ihtiyacımız var. Hangi süpermarkete gidiyorsan, orayı en iyi bilen, en iyi anlayan yani senin aklına en çok uyan kişi/yaklaşım/öğreti/teknik senin için ”iyi rehber” olacaktır.

Tüm bunların yanında, şunu da paylaşmalıyım ki, Krishnamurti bu söylediklerimin tam tersini savunarak, kişinin doğru soruları kendine sorarak dışarıdan başka bir rehbere ihtiyaç olmadan kendi aklının rehberliğinin yeterli olacağını söylemekte.

En nihayetinde sözün özü, bir rehberliğe ihtiyaç var. Bu rehberlik senin kendi aklında da gelebilir, senin aklını daha iyi anlamanı sağlayacak bir başka akıldan da…

O zaman kendi varoluşumuzu anlayabilmek ve bu evrende neden bulunduğumuzu, ne yaptığımızı idrak edebilmek için bir şansımız olabilir…

Dr. İzzet Memi

Dünyalite

Paylaştıkça çoğalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DUNYALITE