Yaratılıştaki Denge ile Ön Yargılarından Kurtulmak

Yaratılış denge üzerine kuruludur. Bu nedenle sistem, nötr ve boş alanlar içerisinde çalışır. Olaylar, durumlar, kişiler boşluğun etrafında dönüp duran elektronlar gibidir.

Bu durumu şuna benzetiyorum. Lavabonuzu su ile sonuna kadar doldurup, tıkacı aniden çekin. Su düz olarak delikten boşalmaz, döne döne bir hortum oluşturur ve o şekilde boşalır. Hayatta buna benzer. İnsanlarda boşluğun etrafında döner durur ve sonunda hiçliğin merkezinde birleşirler. Sistem çok basttir. Herşeyin yeri dengeyi bozmayacak şekilde doldurulur.

Samuel Beckett derki; biri ağlamaya başladığında, dünyanın başka bir yerinde, bir başkasının gözyaşları diner. Birileri doğup dünyaya gelirken başka birilerinin de öldüğü gibi.

Sürekli değişse de noktalar bütün dediğimiz şey hep ve her zaman aynıdır. Örnek olarak bu dünyadan giden her hırsız için bir hırsız daha doğar. Ölen dürüst bir insanın yerini başka bir dürüst insan alır. Bütün hiçbir zaman değişmez. Her şey yerli yerinde olduğu gibi kalır. Hem de bir günden bir güne hiçbir şey aynı olmaz.

Hatta ölen her sufi için bir sufi daha doğar, diye belirtir Şems.

Aslında bir şey asla gerçekten anlatılamaz, ancak onun hayali yada sendeki yansıması anlatılabilir, kendisi değil.

Bir şeyleri ifade etme derdinden çok sessizliğin zevkinin farkına varın. Sessizliğin sizinle konuştuğunu duyacaksınız. Onu yakaladığınızda tam olarak orada kalın. O an sizi size fark ettirecektir. 

Bu işleyişin farkında olan kişi ön yargılarından kurtulur. Bilir ki her şey olması gerektiği gibi yaşanmaktadır. Sen sadece yaşananlara şahit olursun.

C.Thadess

Dünyalite

Paylaştıkça çoğalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DUNYALITE