Yola Çık, Yoldan Çık

Hikayelerde, mitlerde, efsanelerde bütün canavarlar nerede yaşar? Şehirlerin, köylerin dışında, dağların tepelerin ardında…

Yani bizim için çizilmiş sınırların ötesinde…

Asla ulaşamayacağımızı düşündüğümüz yerlerde… Bu durum, aslında toplumun kendini korumak için kişinin kendi sınırları içinde kalmasını tembihleyen bir mesajdır. Bu mesajı dinleyen herkes, toplumun onun için çizdiği sınırlar içinde kalarak, kendi canavarlarını görmezden gelmeyi seçer.

Toplum kişilerin rutin yaşamda kalmasını tercih ettiği için, kimsenin bu yolculuğa çıkmasını istemez. Çünkü kendi sınırlarını aşabilen bir emsal bile, mevcut toplum düzeni için tehdit oluşturur. Düzen, yola çıkmış olanları değil, uslu uslu yerlerinde oturanları kendi içinde kabul eder.

Bu nedenle yola çıkmayı seçenler, ironik olarak toplum algısında yoldan çıkmış olarak kabul edilir.

Aslında içsel olarak sınırını aşmak, kişi için tam olarak yolun kendisidir. Toplumun büyük bir çoğunluğu sadece henüz bunun farkında değildir.

Ve sadece sınırını aşıp, kendi derinliklerindeki canavarları ile yüzleşmeyi seçenler toplumun ona dayattığı özgürlük illüzyonunun ötesinde, gerçek özgürlük hissini deneyimleyebilir.

Dr. İzzet Memi

Dünyalite

Paylaştıkça çoğalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DUNYALITE