Yol: Bir İnsanın Kendini Nasıl Seveceğini Bilmesi

13 yaşında  “dünya öğretmeni” seçilen Hindistan asıllı düşünür Jiddu Krishnamurti’nin dediği gibi;

“Din bir insanın kendini nasıl seveceğini bilmesi olmalıdır.”

Doğrusunu isterseniz kaybolmuş, kafası karışık genelde mutsuz ve şikayetçi biriydim.

Bundan yaklaşık 3 yıl önce birgün aynanın karşısına geçtim, gözlerimin içine baktım ve çok tuhafta gelse ilk defa kendime, içimdeki o minik çocuğa “Neslihan seni seviyorum, seni gerçekten seviyorum” dedim. (Bu kendimizi iyileştirebilmemiz için Louis Hay’in bütün kitaplarında anlattığı ayna çalışmasıydı)

Tabi bunu söylemek öyle kolay da olmadı. Alışık olmadığım, inanması güç bir histi. Çok ağladığımı bilirim ama yine de devam ettim. Louis Hay’inde dediği gibi ne olursa olsun bunu yapın, hayatınızda mucizeler gerçekleşecek. Bir düşünün sevgili dostlar yıllarca en küçük bir hatada bile acımasızca eleştirdiğim, hep uzak durduğum o savunmasız küçük kıza şimdi ‘seni seviyorum’ diyordum. Doğal olarak inanmadı. Olsun ben her sabah kalktığımda ilk iş olarak aynaya koşmaya, seni seviyorummmm, demeye devam ettim.

Çünkü artık hayatın mucizelerine inanmak istiyordum. Nitekim her geçen gün içimde bir şeyler değişmeye başlamıştı. Bir gün içimdeki çocuk sesimi duydu ve o durgun yüzünü kaldırıp ilk defa gözlerime baktı, yüzü bir miktar aydınlanmıştı o anda. Çok sevinmiştim. Günler sonra güvenini kazanmaya başlamıştım demek ki. O günüm pek güzel ve keyifli geçmişti. Bir süre sonra çocuk gülümsüyordu artık. Gitgide daha öz güvenli, daha huzurlu, dengeli, mutlu bir çocuğa dönüşüyordu. Bu koşulsuz, sımsıcak, şefkatli sevgiyi hissetmek benim için karanlık bir çağın kapanması ve aydınlık bir dönemin başlangıcı gibi olmuştu.

Dipnot: Sahip olabileceğimiz tek çocuk içimizde ki çocuktur. Ona sahip çıkabilmeyi ve onu çok sevebilmeyi diliyorum, hepimiz için.

Kitap önerisi: Louis Hay- Pozitif Gücün Büyüsü

Neslihan Canıoğlu

Dünyalite

Paylaştıkça çoğalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DUNYALITE