Uyanışa Çağrı

Bir devir kapanıyor uykulu gözlerimle birlikte her gece. Her gece bir sır. Dikip gözlerimi geceye, şöyle bir bakınca; yıldızlar görünüyor, ay tüm ihtişamıyla kaderinin çizgisinde ilerliyor: İlahi yazgı.

Ben ise baktıkça merak ediyor, merak ettikçe okuyor, okudukça kainatı; kainat derinleşiyor, baştan aşağı şaşkınlık oluyorum. Büyük bir sessizlik şehirlerin tüm gürültüsünü hakimiyet altına almış durumda. Sessizliğin içindeki sesi saran gecenin sırrına, tam o anda şahit oluyorum. Bir devir yavaşça yerini yeniye bırakıyor. Az sonra gece gündüze karışacak, sessizlik ışıkla birlikte sese ama bakma sen az sonra dediğime; daha var, bir gecelik yolumuz var sabaha, ışığa…

Bir devir kapanıyor uykulu gözlerimle birlikte her gece. Tüm yaşanmışlıklar ve tüm duygular ertesi güne kalmak için çırpınırken, bedenim kendini bir yatağa, bir yastığa bırakıveriyor. Hiç şüphe yok yarından. Yarın gün mutlaka doğacak. Yeni günle birlikte, kapanan devirden arda kalanlarda yeniden uyanacak. Heyecanlı bekleyişleri olanlar heyecanla, umudu yitmiş olanlar bir dolu umutsuzlukla yeni bir devri başlatacaklar; güneş ışığı gözlerini kamaştırırken. 

Ve yavaşça gün aydınlanıyor güneşin yeryüzüne her temasında. Her temasta biraz daha uyanıyor doğa ve gözlerim… Gözlerimin açılmasıyla bedenim uyanıyor. Bedenimle birlikte ruhumda bir hareketlilik. Bu hareketlilik bir kahvaltı sofrası için mi yoksa ruhuma tanıdık gelen başka şeyler mi var şu doğan günde bilemiyorum.

Aslında hep uyumuyor muyuz biz insanlar? Sabah akşam demeden… Bir devir bitmeden… Gittikçe küçülmüyor muyuz genişlememiz gerekirken, gelişmemiz gerekirken? Uyumuyor muyuz artık uyanmamız gerekirken? Sistemden, baskıdan, mecburiyetlerden taşmadık mı daha? Yorulmadık mı hala uyumaktan? Bir uyuyup bir uyanıyoruz devinen şu yaşamın ortasında. Günlük telaşların ne kadar kıyısından geçersek o kadar iyi. Bir deniz, yüzme bilen bir insanı bile yormaz mı saatler sonra?

İşte biz de gündüzleri o kadar yoruluyoruz, çalışmaktan değil, üretmekten değil; layığıyla üretememekten, sevgisiz bir dolu mecburiyetten, uykuda olmaktan, bir türlü uyanamamaktan yoruluyoruz. Sonra bir de geceleri uyuyoruz. Bu sefer de geceleri de kaçırıyoruz, yorgunluktan.

Peki şu an ne oluyor biliyor musun?

Sen bu satırları okurken bir devir başlıyor, uyanışa geçiyor her hücren. Bedeninle birlikte ruhun uyanıyor. Bu satırlar sana umut vadediyor, “Mümkün olabilir mi?” dedirtiyor. Doğru mu hissediyorum? Nereden mi biliyorum? Çünkü bu satırları sana kalbimde bir dolu heyecanla yazıyorum. Kalbine ulaşsın diye yazıyorum. Hareket etmeye çağırıyorum seni, uyanışa çağrı yapıyorum.

Ruhunu dinlemeni tavsiye ediyorum, bedeninle konuşmanı. Kendinle paylaşmanı istiyorum kendini. Kendini bilmeni… Çünkü kendini bilen Rabb’ini bilir. İradeni kaybettiğin, her şeyin avuçlarından kayıp gittiğini hissettiğin, mecburiyetlerinin biriktiği anlarda, sevgisizliğin hüküm sürdüğü ortamlarda bulunduğunda; ellerini kalbine koymanı, tüm şefkatini kalbine odaklamanı söylüyorum sana.

En derin ve en temiz duygunun kendine şefkat olduğundan bahsediyorum. Yarana, yarına, sana iyi geleceğine inanıyorum. Rabbini hatırlaman için şefkatin bol olsun. Rabbini hatırlayıp andığın her an ışığın; ışık, uyanışın olsun. Sizlere selam olsun.

ESKİ KAFAA

Dünyalite

Paylaştıkça çoğalır.

Uyanışa Çağrı” için 5 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DUNYALITE