Nur: Işığımı Tamamla

Zaman değişir, mekan değişir, insanlar değişir ve gün gelir aynanın karşısına geçersin bir bakmışsın sen de değişmişsin ve geride onca hatıra kalmıştır.

Kimisini belleğinden uçurmuşsun, kimisini ansızın bırakıp kaçmışsındır ve bu duruma daha nicesi eklenebilir. Gönlünden çıkarttığın, mahpus yatırdıkların veyahut içine yerleştirdiklerin vardır. Ancak unutma ki hep ama hep içine yer edinenlerle sınanırsın. Gönlüne ne aldıysan o senin sınavın olur. Sınav da bildiğin yerlerden değil de en gafil avlanacağın kendini en savunmasız hissettiğin noktadan gelir. Bilirsin eksik yanını oradan defalarca hançerlenirsin. Bir sınav gelir bir sınav gelir BİR’den. Ta ki sen kendini o yönde güçlü hissedene kadar sınavın bitmez.

Dünya hayatında karşılaştığımız her dert bize halbuki bizim kör noktalarımızı uyandırmak için gelir. Mevlana Celaleddin Rumi’nin dediği gibi ‘’İsyanlardayım ‘’dedi. Hayır, imtihanlardaydı. Fark etseydi , kurtulacaktı.’’ Kör nokta adı üzerinde. Kör ,ışıksız, parlak olmayan karanlık yüz. Halbuki Şems yani Güneş öyle midir? Bol ışıklı, parlak ve aydınlık yüz.

Büyükler neden şöyle dua ederler hiç düşündün mü ? ‘‘Allahım nurumu (ışığımı) tamamla. ”

Bu nur insanın ahiretin tarlası olan dünya hayatında edindiği imanının nurudur. İman öyle bir kuvvettir ki ışık olup tüm kainatı aydınlatmanıza sebep olabilir. Herkes sözde iman eder ancak tam iman edenler nerede? İmanın tam olması için onun olgunluğa erişmesi gerekir. Bu olgunluk ancak yaşadığımız bela ve musibetlere gösterdiğimiz sabır, tevekkül ve iman nispetinde olur.

İnsanın yaratılış gereği nefsi kötülüğü emreder ve bu yüzü insanın karanlık yüzüdür. Ancak ruh ve ona kuvvet veren iman ise aydınlık parlak olan yüzdür. Karanlık yüzü ne kadar işletirsek aydınlık yüz o denli ortaya çıkacaktır. Bu böyle gerçekleşerek gittikçe aydınlığa kavuşarak nurumuzu tamamlamış/tamamlanmış olacaktır.

Hasan-i Basri diyorlar ki: “Kıyamet gününde müminler, münafıkların nurlarının söndüğünü görünce Rablerinden, kendi nurlarının devam etmesini isteyeceklerdir.” Bu dünya hayatınca kabiliyetimizce edindiğimiz iman sadece bu dünya da değil ahirette de bize yardımcı olacaktır.

İnanlar ahirette bu duruma düşen münafıkları görünce rablerine şöyle sesleneceklerdir : “Ey Rabbimiz! Bize nurumuzu tamamla, bizi bağışla. Şüphesiz ki senin kudretin her şeye yeter.”

Melike Kasap

Dünyalite

Paylaştıkça çoğalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DUNYALITE